Подвижен тестис

◼ Скрит тестис ◼ Подвижен тестис ◼ Вода в тестиса ◼ Травма на тестиса
Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Подвижен тестис

Мнение от професор Бранков » 26 фев 2018, 12:33

topsimarina написа:
26 фев 2018, 10:23
здравейте,
обръщам се към Вас със следното запитване. Синът ми е на 7 години и като малък е воден във Варна на профилактичен преглед на тестисите, за да се установи дали всичко е наред или не. Тогава не бяха установени някакви отклонения от нормата. Вчера ,преди да се изкъпи бягаше гол из стаята и забелязах, че и двата му тестиса са се скрили. След 2 минути сами слязоха надолу. Наблюдавах го после докато се къпи, след това като заспа, както е днес сутринта и не са се качвали повече нагоре. Това ,което ми прави впечатление е, ч е когато си стегне коремните мускули и се изпъчи, или нещо се стегне, докато си играе, като че ли сам си ги вдига нагоре за секунди и след това сам си ги сваля. ...
Според мен това е нормална проява на кремастерен рефлекс. Кремастер е мускулът, който дърпа тестисите нагоре, в случаите когато има дразнене (от студ или докосване). Ако в по-голяма част от времето те са си в торбичката, няма проблем.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Denviol@abv.bg
Регистриран: 11 мар 2018, 15:41

Мнение от Denviol@abv.bg » 11 мар 2018, 15:49

Добър ден, професор Бранков. Имам момченце на 2 г. и 3 м. Въпреки че нямам поглед и познания ми прави впечатление, че тестисите му са много малки ро размер, а скотумната торбичка ми се струва празна. Няколко пъги съм обръщала внимание на педиатъра, но той твърди че няма проблем. Доста съм притеснена и объркана. Моля за съвет.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 13 мар 2018, 10:43

Здравейте,
понякога се създава впечатление, че тестисите са в скротума, но това може да бъде удебеления край на торбичката, която обхваща тестисите (казано образно). Трябва да прегледам детето.

ivo_steel
Регистриран: 20 мар 2018, 09:45

Мнение от ivo_steel » 20 мар 2018, 10:28

Здравейте Проф. Бранков ,
В петък 16.03.2018г. 10:30 ч., синът ми излезе от операция на криптохизъм на десен тестис, който се намираше в коремната кухина (левия също е задържан и също предстои операция след няколко месеца ) На 19.03 към 16:30 ч. се откъсна фиксиращото конче от скротума към бедрото .... Много сме притеснени какви са последствията, след като доктора, който извърши операцията многократно ни каза да запазим конеца поне 10 дни, а реално издържа 4 дни. Операцията беше направена от д-р Стратев в окръжна болница Плевен .... Детето е на 2,2 години. Сега се обвиняваме, че не можахме да си опазим детето, не знаем и какво да предприемем....
Обаждахме се на д-р Стратев и той каза, че не може вече нищо да се направи, след 10-тина дни ще го прегледа и ще каже какво е положението, но бе категоричен че втора операция на същото яйце не се прави, защото може да се увреди .... Също така каза, че по принцип няма как да се върне там от където го е извадил, но все пак съдовете си го дърпали обратно....
Ако не се лъжа, някъде прочетох ваше мнение, че конеца към бедрото вече бил остарял метод. Сега започвам да се чудя, дали не сбъркахме, като си оперирахме детето в Плевен ... Иначе нищо лошо не мога да кажа за доктора, много внимателен, добродушен ... вдъхна ни необходимото доверие още при първата среща, но дали не използва вече остарели методи, тези въпроси започнаха да ме глождят....
Сърцата ни са свити и не знаем на кой свят сме.
Много ще съм ви благодарен, ако ми изкажете вашето мнение и да дадете някакъв съвет, какво да предприемем занапред.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 20 мар 2018, 10:59

Фиксиране на смъкнатия тестис с конец отдавна не се прилага. Достатъчно е тестисът да се освободи внимателно от срастванията за да се получи добра дължина. Не се притеснявайте - може резултатът да е добър. Но ако не - втора операция се прави след 9 месеца.

ivo_steel

Мнение от ivo_steel » 20 мар 2018, 11:19

Благодаря Ви много за бързия отговор ! Дано всичко да е наред ,че детето доста се стресира... Иначе за тестиса отляво колко трябва да се чака за операция ?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 20 мар 2018, 21:07

Ако всичко е наред левият тестис може да се оперира след 3 месеца.
По принцип тези операции се правят от детски уролог (такива има само в Пирогов и Токуда) или от детски хирург.

ivo_steel

Мнение от ivo_steel » 21 мар 2018, 11:52

Искрени благодарности за отзивчивостта Ви, Проф. Бранков ! За левия тестис ни се иска да се обърнем към вас ,ако е възможно ! На 300 км. сме от София ,та ще трябва да уточним каква е процедурата, колко дни отпуск трябва да си взема и т.н. ,но тези неща ще ги уточним като наближи предполагам . Към средата на юни ще са изминали 3 месеца . Тези операции удачно ли е да се правят лятото ?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 21 мар 2018, 12:19

Операциите винаги могат да се направят. Първо ще дойдете на преглед в Детския център на Токуда, тогава ще определим дата. Престоят е три дни (две нощи).

ivo_steel

Мнение от ivo_steel » 21 мар 2018, 15:22

Да разбирам ли ,че няма как с едно идване да се случат нещата ? И колко време предварително трябва да се свържем с Вас за да си запишем час ?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 22 мар 2018, 09:18

Потърсете ме на 0888 373 857 Още не съм планирал отпуската си. Все пак е хуаво да видя детето преди операцията. Преглеждам всеки ден без петък от 10.30 до 13.30 в Детския център на Токуда.

ivo_steel

Мнение от ivo_steel » 22 мар 2018, 09:23

Ще Ви се обадим в най-скоро време ,само да мине прегледа в Плевен .
За прегледа при вас , с направление работите ли или се заплаща ?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 24 мар 2018, 11:31

С направление трява да се запишете на 02 403 4000 за вторник или сряда
Със заплащане може да дойдете всеки ден без петък

Kika
Регистриран: 22 май 2018, 23:19

Мнение от Kika » 24 май 2018, 17:21

Здравейте, д-р Бранков!
Синът ми беше опериран от двустранен крипторйизъм преди 2 месеца и половина. От дясната страна е имало и съпътстваща херния. Левият тестис се отпусна веднага ,когато свалихме конеца ,а десния се вдигна нагоре и все още не се е отпуснал. В скротума е но високо ,не го виждаме ,но го напипваме с ръка. Дясната страна стой като празна понякога ,но се напипва с ръка в скротума. Моля за мнение и съвет! Дали ще се отпусне и той ?

Kika
Регистриран: 22 май 2018, 23:19

Мнение от Kika » 24 май 2018, 17:46

Здравейте, д-р Бранков! Синът ми е опериран от двустранен крипторхизим преди 2 месеца и половина. От дясната страна е имало и придружена херния. Сега е 3 г. И 3 месеца. Левият тестис се отпусна и слези веднага когато свалихме конеца. Десният се качи доста нагоре в скротума и някак се скрива навътре. Дясната страна стой като празна , но тестисът се напипва с ръка. Там си е,но е доста високо . След като свалихме конеца започна да се вдига нагоре. Доста сме притеснени и ви молим за мнение и съвет. Дали и той ще се отпусне сам и ще слезе надолу? Това състояние нормално ли е?

Отговори