Подвижен тестис

◼ Скрит тестис ◼ Подвижен тестис ◼ Вода в тестиса ◼ Травма на тестиса
Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Подвижен тестис

Мнение от професор Бранков » 25 май 2018, 11:58

Здравейте,
малко ми е странно че още се прилага тракция с конец. Ако тестисът не се смъкне правилно, конецът не помага. Опериран е едновременно двустранно? - аз лично се въздържам от това, с оглед да не причиня по-голяма травма. Но и това също се прави, така че не е погрешно.
Колкото до върналия се тестис - има надежда постепенно да се намести по-надолу. Важното е да бъде в началото на торбичката. Но понякога се налага втора операция. При мен това се е случвало поне три пъти, което ние наричаме двуетапна операция - не винаги дължината на семенната връв позволява окончателно наместване на тестиса на нормалното му място.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Kika
Регистриран: 22 май 2018, 23:19

Мнение от Kika » 25 май 2018, 12:41

Благодаря ви за отговора. Колко време е нормално да изчакаме да слезе и другия тестис?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 25 май 2018, 17:30

Според моят опит ако до 9 - 12 месеца няма благоприятно развитие трябва да се оперира повторно.

Kika
Регистриран: 22 май 2018, 23:19

Мнение от Kika » 25 май 2018, 17:35

Много ви благодаря.

hawovka
Регистриран: 12 юни 2018, 18:00

Мнение от hawovka » 14 юни 2018, 14:43

Здарвейте проф. Бранков!
Синът ни е на 1 година и 8 месеца, до момента от раждането му тестисите не са слизали в торбичките му или поне не сме ги напипвали! Преди няколко дни ни прегледа личната лекарка и каза че не ги напипва, изпрати ни на консултация с детски хирург! Днес бяхме при доц. Калинова в Стара Загора, тя го прегледа и каза че според нея е за операция и ни изпрати на ехография. На ехографа се установи че левия тестис е в ингвиналния канал с размери 14/10 мм с нормоелогенна структура, а десния,който си е в скроталния сак е расзмери 16/12 мм, също нормоелогенна структура. Въпроса ми е, дали трябва веднага да се прави операция или може да се изчака, и дали има някаква възможност все още тестиса да слезе сам в скроталния сак? Притесняваме се много от тази операция, защото сме с атопичен дерматит, а и не е ли много малък за операция с упойка?!
Благодаря ви предварително! Хубав и успешен ден!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 юни 2018, 18:02

Левият тестис, който е задържан високо, трябва веднага да се оперира. Такива операции по света извършват на 6 месечна възраст. За другия тестис трябва да се прецени - има си определени критерии, които се изследват при прегледа. В някои случаи и този тип тестиси трява да бъдат оперирани.

hawovka

Мнение от hawovka » 15 юни 2018, 17:05

Благодаря Ви за отговора!И един последен въпрос,дали бихме могли да я направим през есента,фатално ли е ако изчакаме 2 месеца?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 15 юни 2018, 19:36

Може да се изчака. Ако искате доведете да видя детето в Детския център на Токуда.

hawovka

Мнение от hawovka » 18 юни 2018, 19:28

Благодарим Ви!Ще ви посетим в най-скоро време!Хубава и спорна седмица!

Радина
Регистриран: 19 юли 2018, 08:44

Мнение от Радина » 19 юли 2018, 09:25

Привет на всички във форума!
Имам въпрос към проф.Бранков относно:

Опитах се да намеря какви са оперативните методи за фиксиране на тестис , но не открих нищо. Синът ми е на 6г. и 8м след едномесечно наблюдение от моя страна установих че тестисът се крие в ингвиналния канал. Детският хирург в Хасково потвърди същото успява да ги извади но тестисът след минути се прибира обратно.Хирурга настоява да фиксира тестиса посредством "конец"за което аз отказах и поисках да ми предложи друг вариант на фиксиране , той продължи да ме убеждава, че това е най сигурния метод и друг не прилага. В разговора ни спомена че в Пловдив някой от колегите ми ги фиксират с "копче". След изчитайки Вашите отговори Вие казвате: "Фиксиране на смъкнатия тестис с конец отдавна не се прилага. Достатъчно е тестисът да се освободи внимателно от срастванията за да се получи добра дължина. Не се притеснявайте - може резултатът да е добър."

Моля Ви много!!! Обяснете на мен и майките който са в това положение кои са методите техните предимства, продължителността на възстановяване, болничния престой и т.н.

Благодаря Ви предварително за отделеното време , но Вие сте единственият детски хирург , който пише във форума.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 19 юли 2018, 11:04

Аз съм го казал ясно - достатъчно е тестисът да се освободи внимателно от срастванията за да се получи добра дължина. Именно в това освобождаване от срастванията е ключът към проблема. После си има техника, с която тестисът се издърпва през разрез в торбичката и се поставя между два слоя на подкожната тъкан, а после се фиксира с две кончета.
Възстановяването е бързо, за 2 - 3 дни, раните зарастват на 7 - 8 ден. Ако не сте от София престоят е 3 дни (две нощи), децата от София се отиват всеки следобед у дома.
В предишни години и аз съм фиксирал тестиса с конец, но както казах, ако работата не е добре свършена конецът не помага.

ХРИСТЕВА
Регистриран: 29 авг 2018, 16:40

Мнение от ХРИСТЕВА » 29 авг 2018, 21:11

Добър ден Професор Бранков ,синът ми /9 годишен/ е открит асансьорен ляв
тестис .Въпросът ми е налага ли се оперативна намеса? Благодаря предварително

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 30 авг 2018, 13:51

Има няколко разновидности на асансьорния тестис. Трябва да се прецени внимателно. В някои случаи се налага оперативно смъкване, поради факта, че са налице редица анатомични особености.

niko1
Регистриран: 29 ное 2018, 12:36

Мнение от niko1 » 29 ное 2018, 12:40

Добър ден Професор Бранков,

Моят син е на 1г и 9 м и двата му тестиса са подвижни/асансьорни.
Ходихме на преглед на година и после на година и 6 м и уролога ни казва да изчакаме.
Реално той успя с ръка да ги смъкне в торбичката и каза. Отделно сами си падат в нея, когато го къпем с топла вода и се напипват лесно, но после отново се качват.
Та въпросът ми е до колко години е нормално да изчакаме и да видим, дали ще се наместят от само себе си?
Означава ли, че щом с ръка и при баня сами падат няма анатомични аномалии, които пречат да паднат и докога е нормално да се изчака в нашия случай?

Благодаря.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 30 ное 2018, 11:58

Здравейте,
този тип тестиси, които спонтанно се казват и слизат, подлежат на периодично проследяване до към 7 годишна възраст, че и повече. Това е защото около 30 % от тях имат тенденция да се качат трайно нагоре и тогава операцията за тяхното смъкване е неизбежна.

Отговори