Въпрос за криптохизъм

◼ Скрит тестис ◼ Подвижен тестис ◼ Вода в тестиса ◼ Травма на тестиса
Отговори
СвПопова
Регистриран: 30 ное 2012, 17:47

Въпрос за криптохизъм

Мнение от СвПопова » 30 ное 2012, 18:10

Здравейте, проф.Бранков!
Детето ми е на 1г. 11м. Днес, при преглед при педиатъра по друг въпрос, съвсем случайно открихме, че тестисите не са в скротума.
Насочи ни към детска урология в Пирогов / от провинцията сме/, но от изчетеното тук и на др.места, аз избирам Вас, защото освен прекрасен специалист, сте преди всичко и Човек...

По мои спомени през първата годинката като че ли тестисите си бяха долу, мисля втората година някъде забелязах, че скротума стои някак малък и празен, но мъжа ми каза, че всичко е ок и аз не обърнах повече внимание, за което много съжалявам...
Сега пак погледнах - няма нищо в торбичката, празна е.. :(
Може ли да е било наред всичко, а после двата тестиса да са се качили нагоре?

Както и да е, предполагам, че е необходимо да доведем детенце при вас, а и без преглед аз не бих била спокойна...
Искам да попитам как стои въпроса с прегледа при вас - с направление може ли? А през декември кои дни сте на работа ?

Благодаря ви предварително и се извинявам че се получи дълго...

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Въпрос за криптохизъм

Мнение от професор Бранков » 01 дек 2012, 20:18

Има такъв феномен на "изчезващия тестис". Докъм първата година се опипва в торбичките, но после се вдигат нагоре. Елате в детска хирургия, потърсете ме да се уговорим на 0888 373 857
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

СвПопова

Мнение от СвПопова » 01 дек 2012, 21:32

Благодаря Ви сърдечно, професоре!
Още другата седмица ще Ви се обадя да се доуточним..

Не разбрах това т.нар. "асансьорен" тестис ли е или е друго?

Забравих да попитам нещо важно - детето е с Алергия към белтъка на кравето мляко /АБКМ/ - това пречи ли за операцията /евентуалната/ и необходими ли са допълнителни изследвания в тази връзка?

От всичко прочетено тук - май няма вариант, в който тестисите сами да си дойдат на мястото, нали? :(

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 дек 2012, 22:40

Това си е "скрит" или "задържан" тестис. По отношение алергията ще направим тестуване, кратка подготовка и операция. Но трябва да прегледам детето.

СвПопова

Мнение от СвПопова » 31 яну 2013, 15:34

Професор Бранков, отново се обръщам към Вас с въпрос...
Ако си спомняте, в началото на декември дойдохме при Вас в Пирогов на преглед във връзка със съмнение за криптохизъм / от Габрово сме/...При прегледа установихте, че всъщност / за моя голяма радост и облекчение/, тестисите на сина ми, са си на мястото...противно на това, което педиатърката ни ни беше казала.

Понеже бях много притеснена, пропуснах по време на прегледа да Ви попитам за състоянието на пишлето, понеже следвайки вашите съвети, не съм забелвала насилствено / сина ми не е забелен/. Затова повторно Ви обезпокоих в кабинета Ви, тогава ми отговорихте, че по време на прегледа сте успяли да видите и пишлето и че пролетта като дайдем на контролен преглед, ще направим операция за забелване с пълна упойка..

Малко съм объркана и искам да Ви попитам, защо се налага операция, след като нямаме проблем с пишлето? Нали Вие сте против насилственото забелване? Или може би видяхте някакъв проблем по време на прегледа?

Много дълго стана, извинете ме, моля...

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 06 фев 2013, 11:34

Ако детето е вече на 2 години, а състоянието на кожичката е лошо, трябва да се направи тази манипулация. Не става дума за обрязване, а са пресичане на стегнатия пръстен.

nadi75
Регистриран: 15 фев 2013, 04:50

Мнение от nadi75 » 15 фев 2013, 05:42

Здравейте професор Бранков,

Имам няколко въпроса. За отговорите предварително Благодаря.

Ето и малко пред история.
Имам син на 12 години при когото пубертета е настъпил. Много е едър за възрастта си 1.70 е висок тежи 70 кг. Той е само с десен смъкнат тестис. За левия досега се смяташе, че липсва. Т.е че е от онези редки случаи когато децата се раждат с един. Когато беше малък на годинка и половина бяхме на преглед в Пирогов при д-р Момчилов, тогава не откриха ляв тестис, след прегледа ни посъветваха регулярно да следим състоянието на синът ни. Между две и седем години на детето, ние го водихме на прегледи, но не се откриваше. Правиха му дори и ЯМР (и в Александровка болница цветна образна диагностика .... (не си спомням точния термин) ) и много ултра звуци и не се откриваше втори тестис. Последния преглед беше когато той беше на седем години, тогава му правиха и ЯМР и заключението беше категорично, няма втори тестис затова и левия е по-голям, един вид компенсира липсата на десния. От година и половина живеем в Ню Йорк при смяна на педиатър ме попитаха за малформаци при раждането и аз казах за липсващия тестис. Назначиха ни сонограма и се оказа, че ИМА втори тестис, 2,7 см все още останал в малкия таз. Днес се върнахме от преглед при педиатър уролог д-р Грей Хюн. Тя ми обясни, че ще направи лапароскопска операция, ще влезе в коремната кухина през два отвора от лявата и дясната страна и ще опита да смъкне тестиса на мястото му в скротума. Понеже разстоянието е голямо, ако не успее, ще го отстрани.
Ето и въпросите ми:
Не е ли твърде късно да се смъква на мястото му, не е ли вече увреден? Както казах е 2,7 см. Здравия е близо 6 см. Няма ли опасност от рак на тестиса след това? И лапароскопския метод е по-щадящ, но ефективен ли е в този случай. Тя спомена, че това е рутинна операция и ще я извърши в КАБИНЕТА НЕ В БОЛНИЦА! След нея веднага ще стане и ще се приберем в нас единствената препоръка е 1 седмица без физическо. Нещо като манипулация, толкова ли е елементарно? Все пак е на 12 години. Вие сте специализирал в Ню Йорк, става дума за лекар на Mount Sinai Hospital те са добра болница, но все пак много ме притеснява тази "рутинност".

Аз имам записа от ултразвука, мога да ви изпратя линк с него, възможно ли е да го погледнете и да ми кажете има ли втори? Много ме притеснява това откриване изведнъж от нищото на втория тестис.

Склонна съм да се приберем в София и там да го оперират, той е здравно осигурен в България. Бихте ли ми разказали какво би представлявала тази операция при вас?

В момента ви пиша като притеснен родител, който иска да вземе най-доброто решение за детето си. Предварително много Ви Благодаря за отговорите.

с Уважение

Надя

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 28 фев 2013, 19:21

Излишно е да ми пращате файлове. Просто побързайте и се доверете на д-р Грей Хюн - тя е права и явно е опитна!

Отговори