Усукване (торзия) на тестиса

◼ Скрит тестис ◼ Подвижен тестис ◼ Вода в тестиса ◼ Травма на тестиса
Отговори
SAW
Регистриран: 02 юли 2012, 18:06

Усукване (торзия) на тестиса

Мнение от SAW » 02 юли 2012, 19:47

Здравейте, въпросът ми метафорично казан "след дъжд качулка" или според мен грешна диагноза поради която извадиха тестиса на брат ми (14годишен).Малко предистория: преди няколко дни (5-6) брат ми се е ударил в слабините с пръчка и почувствал моментна болка която бързо отминала.В петък 29.06. около 21:30ч. получи остри болки в стомаха от дясно ниско, отидохме в спешен център дадохме кръв за изследване и минахме преглед при дежурен хирург, който ни каза че няма нищо страшно и ни върна в къщи.Към 1:00ч. болката пак стана остра придружена от повръщане, пак към спешен център, хирург и т.н. в 4:00ч. сутринта брат ми беше настанен в хирургично отделение с неясна диагноза апандасит ли е какво ли е, никой нищо не казва и повдигат рамене.Поставят диагноза апандасит и го оперират в събота 30.06. към 10:30 ние вече сме спокойни че неволите ни свършиха, но уви.В неделя 01.07 отидохме на свиждане, той вече беше свеж, поговорихме си, малко се посмяхме, но аз си го питам постоянно боли ли те някъде след операцията и колко, той ми каза че го боли и тръпне десния крак и има болка пак долу в дясно.Това ме смути и веднага смъмрих една надута мед. сестра да му даде нещо за болката.След свиждането няколко пъти му звънях да видя как е, дали са му дали храна защото така казаха и т.н. , за вечерта му се обадих последно към 21:50ч. да си пусне финала от европейското.Но спокойствието ни изтрая до 03:30ч. когато се обади дежурния хирург да отидем бързо в болницата че имаме "малък проблем" който се отстранява с лека хирургична намеса, пак лъч надежда но уви.Операцията започна към 05:40ч. и привърши към 6:20 така си мисля че вече започвам да губя разсъдък.Извикаха ни хирурзите и казаха лошата новина че е било късно тестисът да бъде спасен.Винаги има едно "голямо НО".Ради (братчето ми) забелязал оток при тестисите около 00:00-00:30ч. и веднага извикал една от мед. сестрите на която показал отока и че има болка, а тя го смъмрила да не я вика за такива глупости -било нормално така отговорила.След известно време извикал другата сестра, тя от своя страна дежурния хирург, той пък уролог и накрая се обадиха на нас в 03:30ч. и го оперираха в 05:40ч.Това е нашата тъжна история.Въпросът ми е какво се е случило тъй като хирурга който го оперира първия път само се оправдава и обяснява глупости.По време на днешната операция някъде по средата и, завеждащ урологичното отделение повика хирурга който го оперира от апандасит-а в залата, а след края на операцията въпросният хирург само ни се оправдаваше -хората живеят с един бъбрек, с един крак и някакви такива безсмислици.Силно съм афектиран и съм убеден че не са се отнесли достатъчно сериозно към случая на Ради (брат ми).Симптомите му отговарят напълно от един абзац прочетен от тук КЛИНИКА: Торзиото на тестиса се представя с внезапна поява на много силни болки в съответната скротална половина, често придружени от гадене, повръщане и колапсни прояви, след което болките малко се успокояват, но бързо се оформя подутина с голям оток на кожата и цялата скротална половина.
И сега ако е объркана диагнозата какво правим -освен да му върна жеста друго в момента не ми идва на ум
Моля за вашето мнение -благодаря

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Усукване (торзия) на тестиса

Мнение от професор Бранков » 13 юли 2012, 20:21

Не разбрах откъде сте и коя е болницата. Но във всички случаи това е гавра с едно божие създание....
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

SAW
Регистриран: 02 юли 2012, 18:06

Re: Усукване (торзия) на тестиса

Мнение от SAW » 16 юли 2012, 20:21

Здравейте професор Бранков, в момента силно ни вълнува как трябва да процедираме при съответната ситуация?Преди две седмици пуснахме жалба до главния лекар на блолницата и една до РЗИ, но трябваше ли да изчакаме епикризата и хистологичния резултат?Имах среща набързо след операцията на брат ми със главния лекар на болницата {бях прочел всичко за усукване на тестиса (торзис) и главния лекар остана без думи, тъй като му говорех с факти и припокриващите се симптоми със апандасита, също го попитах защо не е бил повикан и прегледан от урулог след като неколкократно е съобщено за удар в слабините, а той не можа да отговори обосновано}, и когато отидохме да вземем Ради (брат ми), хирурга от първата операция (на апандасита) ме повика и взе да ми товори, че съм бил добре подготвен и добре да съм си помислил какво ще правим относно жалбата, сестрата се била "просто заблудила" и била понесла своите последствия.Между другото въпросния хирург до последно е казвал на майка ми, че не е апандасит, а болката била от удара и щели да го държат под наблюдение ден-два (събота и неделя), и казали на майка ми да се прибира в къщи, но след 20 мин. и казват, че ще го оперират от апандасит.Определено двамата хирурзи, които го оперираха от апандасит са били на ралични мнения относно източника на болката!Съвета на вещо и компетентно лице ще ни бъдат много от полза.Има ли начин да разберем и докажем че е нямал апандасит, а те просто да са подценили случая, но все пак от торзис потърпевшите един голям процент са тинейджърите какъвто е и брат ми на 14г.Имената на хирурзите от първата операция умишлено не ги споменавам, но ако желаете няма проблем да ги назова, на въпроса от къде сме -от гр.Симитли, а операциите бяха извършени в окръжната болница в Благоевград.Благодаря ви

Отговори