След операция от Крипторхизъм

◼ Скрит тестис ◼ Подвижен тестис ◼ Вода в тестиса ◼ Травма на тестиса
Отговори
karamarinova
Регистриран: 24 фев 2012, 09:05

След операция от Крипторхизъм

Мнение от karamarinova » 24 фев 2012, 09:27

Здравейте проф. Бранков,
и аз имам нужда от Вашата помощ. Накратко за моя проблем-синът ми беше опериран на 10 месеца от ингвинална херния, след 6 месеца при консултация се установи, че десния тестис не е на мястото си в торбичката, а в ингвиналния канал. Направих консултация с още един хирург и един уролог. И двамата лекари припоръчаха операция /препоръчително сега/ за да няма усложнения. На 1,3 г. го оперирахме. Сега 3 месеца след операцията имам следния проблем - тестиса не е в торбичката, а малко над нея. Посетихме хирурга които ни оперира и според него всичко е нормално.Но мен ме притеснява друго, синът ми постоянно се държи за пениса си и плаче, ходи разкрачен и осещам, че нещо го боли. Какъв може да е проблема за да има дисконфорт?
Много Ви благодаря предварително.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: След операция от Крипторхизъм

Мнение от професор Бранков » 26 фев 2012, 08:04

Не знам какво да Ви отговоря. Доведете детето при мен.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Diksi
Регистриран: 13 окт 2011, 10:26

Мнение от Diksi » 09 мар 2012, 13:35

Здравейте Проф. Бранков,

Оперирахте сина ми(6г) на 23.01 от десен крипторхизъм. След операцията десния тестис стоеше малко по-високо в скротума от неоперирания. Вие казахте, че до 4 месеца ще отпусне напълно. Сега все още стои високо и е неподвижен (като фиксиран). Възможно е това да е напълно нормално, но се притеснявам. Моля за Вашето мнение.

Предварително Ви благодаря!
Диана Кръстева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 мар 2012, 09:53

Това не трябва да е така, но не помня вашия случай. Със сигурност съм Ви казал, че при вродени къси връзки на тестиса в някои случаи се налага повторна операция - т.н. двуетапен подход. Тя се прави 1 година след първата операция, а това е времето, когато се преценява дали тестисът е започнал да слиза. Моля доведете детето за преглед

Diksi
Регистриран: 13 окт 2011, 10:26

Мнение от Diksi » 13 мар 2012, 09:15

Здравйте Проф. Бранков,

След операцията казахте, че сте свалили тестиса напълно и със сигурност не сте споменали за възможност от повторна операция. Трябваше да го доведем след 6 месеца на контролен преглед. Ще Ви се обадя, за да уточним кога е удобно да дойдем.
Ако това ще Ви помогне да си спомните случая - детето се казва Калоян и Ви искаше календарчета

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 26 мар 2012, 21:59

Извинете за забавения отговор. Ние мисля че се видяхме, 4 месеца е най-малкия срок, обикновено се чака до 1 година след операцията. Не съм бил ясен. На следващия преглед ще стане ясно. Обикновено при около 15 - 20 % от децата се налагха повторна операция. Често причината за това за къси връзки или недоразвит тестис. Това е особено важна причина в късната възраст при забавена диагноза.

venkova
Регистриран: 12 ное 2009, 14:47

Мнение от venkova » 25 апр 2012, 00:59

Здравейте, проф. Бранков. И ние имаме притеснения след операцията...
През ноември оперирахте моето дете, като операцията беше втора - за тестиса от другата страна (година преди това направихте първата и свалихте първия тестис). След операцията казахте, че всичко е наред, тестиса е където трябва и връзките не са къси. Сега тестиса си е долу, все още малко по-високо от другия, но се напипва в скротума. Притеснението ми е за самия тестис. Напипвам го много малък, в сравнение с другия, като че ли не е оформено топче, т. е. в скротума има нещо, но като че ли е не е топче, а все едно продължение на връзката, просто е нещо много малко и неоформено, което продължава към връзката по-нагоре....все едно самото топче е празно (извинете, малко объркано го обяснявам). Другият тестис си е съвсем нормално оформено топче, а този - не. Знам, че е най-добре да го видите, но сме от Варна и няма как да дойдем скоро при вас. Ще заведа детето на преглед тук, но съм много притеснена и ми се иска да кажете и вашето мнение. Дали тестиса е недоразвит и какво въобще се прави, ако е недоразвит, има ли начин да се стимулира и да се развие, за да започне да функционира по-късно. Освен това, как се проверява дали тестиса е нормално кръвоснабден? Детето в момента е на 3 години.

venkova

Мнение от venkova » 25 апр 2012, 01:12

Проф. Бранков, току що прочетох ваш коментар към друга майка, че е важно тестиса да е в скротума и да не се свива на обем. При нас май се случва точно това, свива се на обем (мисля си и, че ако първоначално е имало проблем щяхте да ни кажете още след операцията). Ужасно се притесних! Моля ви, кажете какво означава това, от какво може да се е получило, може ли да се оправи и как!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 май 2012, 20:33

Извинете че отговарям късно. По възможност елате да видя детето, не помня точно какво е било, но при задръжката на тестиса той често не е развит достатъчно. Ще ви чакам. Обадете ми се.

venkova

Мнение от venkova » 10 май 2012, 00:49

Здравейте отново! Тъй като бях доста притеснена заведох детето на преглед при д-р Христов. Според него няма проблем, но все пак не знае какъв е бил тестиса първоначално. След това отидохме и на ехограф (при доц. Балев). Той също каза, че си има тестис, но е с милиметър по-малък от другия. И двамата казаха, че е нормално предвид това, че е опериран. Това ме успокои малко, но ако вие мислите, че е наложително ще дойдем до София. Ако пък не - ще ви посетим при първа възможност през лятото. Все пак искам да попитам, прави ли се нещо, ако тестиса е недоразвит? Трябва ли да се отстрани?
Благодаря за отговора проф. Бранков. Хубав и успешен ден! :)

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 май 2012, 21:39

Отговорът на колегите е точен и професионален. Така че не се притеснявайте, елате при мен когато има възможност.

Отговори