фимоза при бебе

◼ Слепване кожичката на пениса
Galiva
Регистриран: 14 фев 2011, 13:10

Re: фимоза при бебе

Мнение от Galiva » 27 фев 2011, 20:46

Здравейте проф. Бранков,

Струва ми се, че сте отговорили на въпроса, който е зададен след мен, затова ще си позволя отново да задам своя. Ето го и него>

Синът ми стана на 2 г. и въпреки, че от бебе се опитваме по малко да забелим кожичката на пениса му (без да упражняваме насилие), все още не сме се справили успешно. От едната страна кожичката е напълно забелена, но от другата е съвсем залепнала. Отделно от това, той не позволява лесно да го правим, вероятно чувства някакъв дискомфорт.

Моля за съвет необходимо ли е да предприемем някакви други действия или да продължаваме да опитваме и докога.

Благодаря предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 06 мар 2011, 09:31

Не стресирайте детето. Засега оставете забелванията. Нека мине месец, доведете го да го видя. Ще преценя дали трябва малко намеса.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Tonina
Регистриран: 06 мар 2011, 19:53

Мнение от Tonina » 06 мар 2011, 20:17

Здравейте, имам притеснение относно чурито на сина ми, който е на 3г.9м. Когато беше на 2г детски хирург във Варна направи забелването като ме успокои, че повече няма да се налага да прибягваме до услугите му. Изпълних всичките му препоръки, но още тогава ми направи впечатление, че не се заголва напълно главичката /т.е. в долната част на главичката където е гънката кожичката е залепнала/. И когато стана на 3г сина ми пак го заведох при същия хирург, който отново го забели и каза че повече няма да имаме този проблим. Но и сега вече 9м след последното ни забелване, като заголя чурито не виждам гънката на главичката /т.е. там кожичката все още не е отлепена по мое мнение/. Въпросът ми е това трябва ли да ме притеснява, предвид че възрастта му нараства? Трябва ли отново да го заведа на детски хирург, който отново да го направи това до край, защото аз не мога? Или да го оставя така и като порасне детето само ще си дръпне кожичката, така че да се види гънката, да е както трябва? Моля посъветвайте ме какво да направя. Предварително Ви благодаря.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 11 мар 2011, 17:42

Това не е проблем. Дълго време ще остане неразлепена гънка. Ако настоявате на външна намеса ще стресирате детето. Изчакайте 6 - 8 месеца.

Tonina
Регистриран: 06 мар 2011, 19:53

Мнение от Tonina » 14 мар 2011, 09:37

След 7-8 месеца кожичката ще продължава да е залепена там и пак няма да се вижда гънката. Но тогава той ще е на повече от 4г. Тогава няма ли да е проблем? ..."Дълго време ще остане залепена"... после как ще се оправи (отлепи) от самосебе си ли? Притеснявам се ако сега докато е време не предприема нещо после да не е много късно и да не се стигне до оперативна намеса....целта ми е да избегна това.

Моля, пишете на кирилца!
Sled 7-8 meseca kojichkata shte produljava da e zalepena tam i pak niama da se vijda gunkata. No togava toi shte e na poveche ot 4g. Togava niama li da e problem? ..."Dulgo vreme shte ostane zalepena"... posle kak shte se opravi (otlepi) ot samosebe si li? Pritesniavam se ako sega dokato e vreme ne predpriema neshto posle da ne e mnogo kusno i da ne se stigne do operativna namesa....celta mi e da izbegna tova.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 18 мар 2011, 19:24

Най-правилно е да се консултирате с детски хирург. Ако сте от София елате в "Пирогов".

mari4ka1667
Регистриран: 14 май 2012, 22:38

Мнение от mari4ka1667 » 15 май 2012, 07:42

Здравейте проф. Бранков, имам притеснения относно моето детенце, което е на 10 мес. До сега не съм забелвала, тъй като педиатъра каза, че е рано. все пак когато го мия дърпам леко кожичката, за да я почиствам, но главичката е обгърната от нещо като ципа :?: и не позволява да се види главичката, това нормално ли е ? Ако можете да ми кажете дали бих могла да го доведа при вас на консултация, може и някъде в частен кабинет, просто искам да го погледнете?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 17 май 2012, 21:02

На тази възраст слепването е нормално и всеки опит да се забели ще даде сериозни усложнения. Изчакайте спокойно към 2-та година на детето.

mari4ka1667
Регистриран: 14 май 2012, 22:38

Мнение от mari4ka1667 » 20 май 2012, 22:22

Благодаря за бързия отговор, малко се успокоих, дано да няма проблеми!

yani78
Регистриран: 28 май 2012, 22:51

Мнение от yani78 » 28 май 2012, 23:10

Добър вечер порф.Бранков, пиша ви от Пиринския край.
Синът ми е на 10 месеца и още от самото начало нашият педиатър ни препоръча да забелваме пилето на малкия, въпреки това на нито една консултация не го е прегледала да види нивото на забелване. Ние със съпруга ми решихме да не насилваме нещата а след баня придърпвахме леко и почиствахме с реванол пилето. Oт известно време забелязвам от дясната страна на пилето едно бяло почти колкото грахово зърно топче, предполагам че това е натрупана смегма педиатърката ни посъветва да го заведеме на хирург който насилствено ще забели пишката. Трябва ли да се направи тази манипулация която според мен е доста стресираща както за майката така и за детето. Бихте ли ми препоръчали ако има някой мехлем с който да омекне самата кожичка и да изтече смегмата или просто е необходимо да се прибегне до хирургическа намеса. Благодаря предварително за вашият отговор!!!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 01 юни 2012, 16:23

Ако има нужда от манипулация тя трябва да стане под обща упойка. Все пак смегмата не е вредна и допринася за разлепването. Потърсете ме след 5 юни.

yani78
Регистриран: 28 май 2012, 22:51

Мнение от yani78 » 09 юни 2012, 00:14

професор Бранков, благодарение на вашият съвет да правя компреси с риванол смегмата днес изтече под формата на червейче,мястото е малко зачервено, за сега третирам мястото с компреси от риванол ,за да не се получи възпаление. Мога ли да мажа нараненото място с гентамицин или да продължа компресите с риванола, какво ще ме посъветвате за напред!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 22 юни 2012, 20:47

Извинете ме, нямах време за форума, ситуацията при мен е много напрегната. Аз лично предпочитам компреси с риванол, който е класически антисептик. Гентамицин мазило не върши работа, но поне леко омекотява мястото.

Margaritkata
Регистриран: 18 юли 2012, 21:17

Мнение от Margaritkata » 18 юли 2012, 21:32

Здравейте, първо искам да се извиня, че пиша на латиница, но нямам кирилица. Та сега към въпросът, които ме мъчи няколко дена... Синът ми е на 40 дни и още на втората седмица започнахме леко да забелваме, но преди няколко дена на консултацията ми забраниха да забелвам и докторката каза, че може да му навредя по този начин. Тук (Холандия) не процедирали забелване и ми обясни, че кожичката щяла сама да се забели, но не ми каза на каква възраст ще стане това долу горе. Изчетох много в интернет и съвсем се обърках, защото всеки е на различно мнение. Ще се радвам ако ми помогнете и ми отговорите как да процедирам отсега нататък, да забелвам ли до там докъдето сме стигнали или да не я пипам повече?Ако я оставя така може ли да се стигне до някаква болезнена итервенция? Ами ако не се забели сама? Май стана доста объркано, но в главата ми цари хаос...
Благодаря предварително

Zdraveite,parvo iskam da se izvinq,che pisha na latinica,no nqmam kirilica.Ta sega kam vaprosat,koito me machi nqkolko dena...Sinyt mi e na 40 dni i oshte na vtorata sedmica zapochnaxme leko da zabelvame,no predi nqkolko dena na konsultaciqta mi zabranixa da zabelvam i doktorkata kaza,che moje da mu navredq po tozi nachin.Tuk (Holandiq) ne procedirali zabelvane i mi obqsni,che kojichkata shtqla sama da se zabeli,no ne mi kaza na kakva vazrast shte stane tova dolu gore.Izchetoh mnogo v internet i savsem se obarkah,zashtoto vseki e na razlichno mnenie.Shte se radvam ako mi pomognete i mi otgovorite kak da procediram otsega natatak,da zabelvam li do tam dokadeto sme stignali ili da ne q pipam poveche?Ako q ostavq taka moje li da se stigne do nqkakva boleznena invertenciq?Ami ako ne se zabeli sama?Mai stana dosta obarkano,no v glavata mi cari haus...
Blagodarq predvaritelno

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 25 юли 2012, 06:01

По принцип не се прилага ранно забелване. Изчаква се детето да навърши поне 2 години. При Вашия случай е трудно да преценя - щом вече сте започнали, може би трябва да продължите. Все пак Ви съветвам да изчакате.

Отговори