Секция по детска хирургия

www.pedsur.net
Дата и час: 25 Ное 2017, 12:33

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Подвижен тестис
МнениеПубликувано на: 24 Окт 2016, 21:33 

Здравейте,
сина ми в момента е на 4 години и 9 месеца. Роди се с един подвижен и един скрит тестис. Правих консултация в Плевен и ми казаха, че след като навърши 2 години може да бъде опериран. Консултирах се след втората година с детски хирург в Пловдив и ми казаха, че може да изчакаме още време и така на 3 години и 8 месеца го оперираха в Детска хирургия в Пловдид. Пиша ви една година след операцията разтревожена, че и двата тестиса са подвижни. Да смятам ли операцията за неуспешна и какво бихте ме посъветвали вие? Ще трябва ли втора операция и нормално ли е това състояние?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2016, 05:35 
Модератор
Аватар

Малко е странно след операция за смъкване на тестиса той да остане подвижен. По принцип след освобождаването на високо задържания тестис и фиксирането му към дъното на торбичката, за период от 4 до 8 месеца тестисът и кордона са твърди и неподвижни поради оперативната травма и оток. След този период те се отпускат и се доближават към нормалната консистенция.

Тестисите при малките деца по принцип са подвижни - при лек тласък или студено те се прибират рефлекторно нагоре. Важното е, че почти веднага си слизат на мястото.

Това, което наричаме ретрактилен или асансьорен тестис е когато неговата позиция е по-високо от нормалното, с ръка може свободно да се намести долу в торбичката, но после има бърза тенденция да се върне нагоре. При това състояние трябва да се вземе решение за операция. Аз съм се убедил, че винаги има някаква анатомична причина за това явление.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2017, 15:11 

Здравейте Професоре,
След около месец синът ми ще навърши 7г.
На 2 г. и 3м. беше опериран от ингвинална херния в дясно, по спешност в детска хирургия Плевен.Тогава ни бе казано,че левият тестис е асансьорен, но тъй като е с проходим канал, не е наложаща операция.Препоръчано ни бе, да правим контролни прегледи, което ние изпълнявахме стриктно.
При всеки преглед тестиса беше "наместван" от лекаря и се "предполагаше",че ще слезе сам.
Днес, обаче ни беше казано, че това няма да стане и трябва да се направи операция на левия тестис, като за първи път ни беше споменато, че при направената пластика за хернията, десният тестис е останал леко високо. :shock: , но да не се притесняваме за него :shock:
След като изчетох доста неща, силно се притеснявам колко и дали сме закъснели за "сваляне" на левия тестис /но след, като е наблюдаван...../?.
Операцията от детски хирург или уролог би следвало да се направи?
Това,че тестисите са почти еднакви на големина /десен с размери 15.3мм/10.5мм и ляв с размери 15.2мм/8.5мм/, трябва ли да ни "успокоява",че все пак развитието им е правилно.

Предврително благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2017, 07:19 
Модератор
Аватар

Здравейте, имаше срив в сайта, затова не съм Ви отговорил навреме.
По правило подвижния тестис се наблюдава и ако има тенденция да се задържа високо, се оперира приблизително до към 6 годишна възраст. Все пак трябва лично да преценя. Детски уролози има само в Пирогов. Операцията трябва да се извърши от детски хирург.
Колкото до другия опериран тестис, понякога се получава по-висока задръжка. Трябва да се прецени.
Това че тестисите са еднакви по размери може да се приеме за благоприятно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2017, 11:59 

Здравейте,
Благодаря за отговора Ви.
Междувременно направихме консултация с детски уролог именно в Пирогов, и след прегледа се установи, че детето ни не е за операция, което разбирате че ни зарадва много, но и ни притесни по обесними причини.
При прегледа при колегата Ви, ни беше обеснено, всичко подробно, както и че ако се прави операция, трябва да е от детски хирург.
Още веднъж благодаря за отговора Ви, и на инстинкта си :oops: :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2017, 14:45 
Модератор
Аватар

Здравейте, не разбрах защо сте се притеснили. Тази операция се извнършва и от детски уролог. Но, ние имаме различни виждания. Моят личен опит показва, че такива случаи трябва да се проследяват периодично, за да не се изпусне момента, когато подвижният тестис би могъл да остане трайно високо.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2017, 18:01 

Здравейте,
Притеснението беше породено, именно от факта, че детето е наблюдавано редовно от един и същи лекар, и до този момент всичко беше наред.
На последния преглед, обаче ни се казва, "че детето трябва да се оперира веднага, даже сме били закъснели за тази операция".Именно изказването, че сме "закъснели", ни провокира да е консултираме с друг лекар.
Благодаря :wink:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2017, 06:57 
Модератор
Аватар

Възможно е това да е така. Не мога да взема становище без да съм запознат с проблема на детето.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Май 2017, 09:13 

Здравейте професор Бранков,
Много се радвам, че намерих този форум и получих много полезна информация от вашите отговори.
Ако може да попитам за съвет и за нашия случаи? Синът ми е на 1 и 10 месеца и преди седмица при посещение на педиатър ни казаха, че десният му тестис е асансьорен. Заведох го при личния лекар на детето, които каза дори, че не го намира. Посетихме и хирург, които ни увери, че левия си бил на мястото, но десния е в канала. Показа ни упражнение тип масаж, които да правим да го стимулираме да слезе сам. Малкия почти винаги когато го преобличам си ги свива и аз нищо не мога да напипам. Затова искам да потърся още едно мнение и да съм сигурна за диагнозата на детето. За целта смятам да го доведа в София. Как бихте ме посъветвали вие? При кои детски уролог можем да отидем?
Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 15 Май 2017, 11:42 
Модератор
Аватар

Здравейте,
когато тестисът е задържан високо, нищо не може да му помогне да се смъкне (масажи, хормони) освен операция. Вече е време за нея. Тези операции се правят от детски хирурзи и от детски уролози (каквито има само в Пирогов). Аз също оперирам тестиси.
Ваш избор е към кого да се насочите. Лично аз съм в отпуск и ще бъда на работа след 5 юни. Може да запишете час в Детския център на Токуда на 02 403 7978

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]