стафилококи, цирей, пиломатриксом..

◼ Перитонит ◼ Абцес на кожата и меките тъкани
Отговори
desinka
Регистриран: 23 окт 2018, 13:19

стафилококи, цирей, пиломатриксом..

Мнение от desinka » 23 окт 2018, 15:55

Здравейте, проф. Бранков! Момченце на 2 год с голяма лезия на дясна бузка и такава по-малка на лява. От бебе му се появяват по две пъпки на тези места или на брадичката, които никога до този момент не са нараствали до това положение и винаги са се поскривали без третиране в рамките на няколко седмици – не са изчезвали обаче напълно. Прилагам снимки по-долу. От юли месец пак има две пъпчици на бузките. Подуха се така след като детето беше включено на системен аб и урбазон средата на септември. Няма болка, няма температура, няма сърбеж, нито изтичане до този момент. Ясно се вижда и в двете, че има гной. От вчера се появи трета пъпка на челото. Правихме кръвни изследвания и хемокултура (по препоръка на хирург- от Варна сме). Отрицателна е. Неговото мнение е да се цепва и да се изпраща материал за биопсия. Лекарите тук казват, че не са виждали такова нещо, предполагат бактерия. Намерих снимка на пиломатриксом и изглежда много подобно на нашето. Според Вас има ли вероятност да е такова? Досега сме третирали със само изписани кремове: фусидин, дипрогента, риванол със спирт, локален аб. Никакъв ефект.
DSC00603.JPG
DSC00606.JPG

desinka

Re: стафилококи, цирей, пиломатриксом..

Мнение от desinka » 24 окт 2018, 17:00

Здравейте отново, днес бяхме на при дерматолог и ми даде един списък с възможни диагнози и препоръки за изследвания. Та едното е ултрасонография. Звънях тук в Университетска - никой не може да ме насочи към специалист, който да го прави. Звънях и в Токуда - също не могат да ми помогнат. За детски невролог? Какво ще покаже то, тъй като тук не ми обясниха.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 24 окт 2018, 17:25

Здравейте,
тези двете образувания на бузите много приличат на пиломатриксом (тумор на Малеб). Аз имам десетина такива случая - може да се образува по лицето, по крайниците и по тялото. Това е доброкачествен процес, но често се усложнява с гнойно възпаление. Във всички случаи трябва да се премахне хирургически - това е основен принцип, защото ще нараства. А после хистологията ще покаже какво е това в крайна сметка. Други изследвания са излишни. Иска се скалпел!
Обърнете се към д-р Румен Христов от детската хирургия на Св.Анна.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

desinka

Мнение от desinka » 24 окт 2018, 18:49

Много Ви благодаря, ние вече се срещахме с него. Просто събирах мнения. Трудно ли се диагностицират подобни заболявания, за някои четох, че хистопатологът трябва да е доста опитен. Още утре ще потърся д-р Христов. Още веднъж Ви благодаря за бързия коментар и отделеното време.

desinka

Мнение от desinka » 30 окт 2018, 12:26

Здравейте отново, проф. Бранков! Ние насрочихме дата при д-р Христов за 5.11. (Понеделник) Но междувременно се пукнаха и двете като изтече много бледо жълтеникав секрет. Аз си взех секрет и пуснах в микробиология, но чак в петък следобяд ще са готови. След пукането и двете драстично намаляха, Та се чудя сега дали да чакаме изследванията или да си проведем операцията? Вие какво смятате?

desinka

Мнение от desinka » 30 окт 2018, 12:27

Но пък се появиха ситни пъпчици по цялото лице като обриви.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 30 окт 2018, 17:29

Основният проблем си остава вътре. Там има нещо, да го наречем чуждо тяло. Говорете с Христов.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Отговори