Ранно откриване и лекуване на тения

◼ Ехинокок на белия и черния дроб
Отговори
irka25
Регистриран: 20 мар 2014, 15:29

Ранно откриване и лекуване на тения

Мнение от irka25 » 20 мар 2014, 15:42

Здравейте!
Много съм притеснена и объркана :( . Имаме дворно куче и намерих в изпражненията му ларви, които много приличат на тения. Имаме и малко дете на почти 3 годинки, какви изследвания да му направим, за да изключим заразяване. Трябва ли да махнем кучето, то може ли да се излекува напълно, колко е опасно за сина ми? Важно ми е детето, предпочитам да махнем животното от двора.
Изследване за чревни паразити на малкия са правени преди 6 месеца за детската градина и бяха чисти. Ако ги повторим мога ли да изключа заразата, има ли медикаменти за хора за превантивно обезпаразитяване?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Ранно откриване и лекуване на тения

Мнение от професор Бранков » 22 мар 2014, 08:21

Извинете за късния отговор, форумът беше блокирал.

Сложно е за отговор. Заболяването от кучешка тения става когато има наличие и на куче и на домашни животни (овце, кози) които са заразени, или когато кучето а също и човек са яли сурово заразено месо.
Изследвайте детето за паразити, макар че досега не съм виждал толкова малко дете да боледува от тения. При признаци на заболяване е добре да се направи ехография на черен дроб и рентгенография на бял дроб.
Освен това кучетата по принцип подлежат на имунизация и по този въпрос се обърнете към ветеринар.

Най-важното е редовно да се мият ръцете, да не се влиза в къщата с обвуки, да се мият основно зеленчуци и плодове, месото да се запича добре.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

irka25
Регистриран: 20 мар 2014, 15:29

Мнение от irka25 » 23 мар 2014, 01:24

Благодаря за отговора!
Даваме на кучето обезпаразитяващо хапче, но се оказва че нашият вариант е бил евтин и неефективен. Сега ще даваме друго по схема, но това не ме успокоява. Притеснявам се много силно заразно ли е, т.е. ако поддържам нужната хигиена и пускаме профилактично изследвания мога ли да съм спокойна? Заразата разнася ли по въздуха или само при пряк контакт?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 24 мар 2014, 15:59

По принцип заразата се предава с праха, неумити зеленчуци, заразени меса, контакт с мръсните ръце... но става много рядко и при определени условия. Не ви съветвам да отстраните кучето, наблегнете на личната хигиена.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Отговори