Заразяване и видове изследвания?

◼ Ехинокок на белия и черния дроб
Отговори
leyla
Регистриран: 14 дек 2010, 20:22

Заразяване и видове изследвания?

Мнение от leyla » 14 дек 2010, 21:36

Здравейте,
Питането ми може да прозвучи малко глупаво, но наистина съм много притеснена и не знам как да процедирам.
Ако даден човек е докоснал куче и не си е измил ръцете, а след това се е хранил да речем с бисквита като междувременно е почерпил и друг човек с бисквита (тоест, човекът, който е докоснал кучето е подал бисквитата на друг човек), какъв е шансът само единият човек да се е заразил?
Преди известно време една приятелка отвърза едно куче (което май не е обезпаризетено), докосвайки кучето по главата и каишката му, а след това забравила да се измие. Започна да си хапва бисквитки и ме почерпи (подаде ми една бисквитка), а след това се сети, че не си е измила ръцете, но аз вече бях изяла своята бисквитка. Сега ми е много притеснено да не би кучето да е било болно, но за съжаление няма как да разбера.
Може ли да ме посъветвате как да процедирам и къде и какви изследвания мога да си направя? А ако се окаже, че съм здрава, има ли голяма вероятност все пак приятелката ми да е болна (ако все пак кучето е било болно)?
За съжаление почти не успях да открия информация из интернет какви специалисти трябва да търсим и какви изследвания да си направим при съмнение за такова заболяване. Има информация предимно за това какво представлява заболяването и как да се предпазим.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Заразяване и видове изследвания?

Мнение от професор Бранков » 31 яну 2011, 16:20

Моля за извинение, пропуснал съм постинга Ви. Няма страшно, това от което се притеснявате просто не може да стане. Цикълът на паразита е много сложен. Трябва да има куче, но освен това и домашни животни, които са болни, пък и кучето трябва да е поело по някакъв начин този паразит, или пък да сте яли неизмити зеленчуци.... не е за разправяне. Просто си мийте ръцете често, по-голяма вероятност е да се заразите от хепатит ...
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

leyla
Регистриран: 14 дек 2010, 20:22

Мнение от leyla » 03 фев 2011, 22:23

Много благодаря, професор Бранков!
Междувременно, аз вече си направих кръвни изследвания и всичко е наред. Отрицателни са.

лазур
Регистриран: 14 дек 2011, 18:35

Мнение от лазур » 14 дек 2011, 18:42

Здравейте, пише ви майка на дете оперирано от кучешка тения по метода ПАИР. Операцията беше на 6.12. и след като ни изписаха паразитоложката каза че чак след 1 месец ще започне вземането на лекарството Зентел, като лечението ще бъде 2 месеца. Притесняваме факта, че периода от операцията до първия прием е доста голям. Има ли риск от рецидив при забавяне или такава е процедурата? От позната съответно разбрах, че имало женска и мъжка кучешка тения и риска за рецидив при женска е много голям. Вярно ли е това или е "фолклор" сред хората? Не намерих нищо по този въпрос. Лекарите също не ни казаха какви са резултатите от взетия материал след операцията. Предварително благодаря!

snip
Регистриран: 28 дек 2011, 13:21

Мнение от snip » 28 дек 2011, 13:24

Ехинококът може да е фертилен или не. Не е фолклор. Отговор може да ви даде само лекарят извършил процедурата.

лазур

Мнение от лазур » 05 яну 2012, 15:16

Благодаря, и аз в последствие го разбрах! Но се оказа че материал за хистология не е взет при операцията и така и не разбрах какви са точно кистите! Незнам какво значение има, освен да се притеснявам още повече.
Бихте ли ми казали каква е схемата на прием на Зентел след операцията. Тук едната паразитоложка каза, че трябва да се взема 1 месец, после се почива 15 дни и отново се взема 1 месец. Точно на тази докторка и нямам никакво доверие, защото още от началото тя настояваше, че приема на Зентел трябва да започне 1 месец след операцията, а всички останали доктори с които се консултирах твърдяха, че трябва да се започне до 10 дни след опрерацията. Затова ме гложди съмнението,че може пак да е на различно мнение от останалите.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 08 яну 2012, 18:05

Няма точно правило - дали на 10-ия ден или на 30-ия, ефектът е сигурен. Знайте че се засяга черния дроб, но и това при деца не е проблем. Много е важно как е извършена операцията.

лазур

Мнение от лазур » 09 яну 2012, 15:49

Благодаря проф.Бранков! Относно самата операция /направена е чрез метода ПАИР/, незнам може би времето ще покаже дали всичко е наред. Когато излязоха от операцията докторите бяха доволни от резултата.

лазур

Мнение от лазур » 09 яну 2012, 16:05

Извинявайте, но имам още един въпрос който ме вълнува. Детето ми тренира активно художествена гимнастика /по 4 часа/ всеки ден. Мина 1 месец след операцията,тя се чувства добре и възстановихме тренировките. Има ли проблем при такива високи физически натоварвания за организма и след такава интервенция и прием на Зентел?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 яну 2012, 15:33

Нека тренира, не се безпокойте!

лазур

Мнение от лазур » 18 яну 2012, 10:43

Още веднъж БЛАГОДАРЯ! Вашето мнение ми дава поне малко спокойствие, че не правя нещо в ущърб на здравето на детето си!

Отговори