усложнения след операция

◼ Ехинокок на белия и черния дроб
Отговори
Ani

усложнения след операция

Мнение от Ani » 03 окт 2006, 19:19

Моля Ви за съвет!!!
Поводът да потърся вашата консултация е следния:
Преди една година на дъщеря ми, която сега е на шест години беше направена резекция по спешност на 3/4 от долния лоб на левия бял дроб след поставена диагноза "Ехинококоза", без наличие на кисти и в черния дроб. Операцията беше извършена в детската хирургия във Варна по класически метод, което беше доста силен травматичен шок за детето. На шестия месец от операцията беше извършен контролен преглед, при който не се установи рецидив и ни беше препоръчано да правим дихателна гимнастика за увеличаване на капацитета на левия дроб. Напоследък обаче забелязвам, че детето лесно се задъхва и се оплаква, че дробчето я боли. След операцията не е боледувала. Дихателните тонове са чисти и в двете страни. Кръвните изследвания са в нормата. Лекуващия лекар каза, че по новата рентгенова снимка се е оказало, че при операцията са увредили някакъв нерв и диафрагмата е частично релаксирана и коремните органи притискат белия дроб и му пречат да се разширява. Каза, че трябва да се направи нова операция при отложена спешност и, че не е добре да се изчаква. Лично на мен, когато я накарам да вдиша дълбоко ми изглежда, че гръдния кош се разширява еднакво в двете страни и нормално. Успява да задържи дъха си без да изпита болка. Всичко това и след като разбрах, че сте един от водещите специалисти по детска хирургия ме доведе до желанието преди да подложа детето отново на този шок да потърся яснотапо отношение на няколко неща, за което ще Ви бъда изключително признателен:
1. Възможно ли е само по една обикновена рентгенова снимка да се установи увреждане на нерв?
2. Трябва ли да направим консултация с невролог?
3. Не би ли трябвало да се направи поне цветна снимка за да се установи положението на стомаха?
4. Възможно ли е да се направи ядрено-магнитен резонанс на дете на тази възраст?
5. Възможно ли е операцията да се направи по лапароскопски метод и къде ако Ви е известно? /Например при Вас/

Моля Ви за спешност, ако е възможно.
Благодаря Ви предварително.

Потребителски аватар
Доц. Шивачев
Модератор
Регистриран: 07 юни 2005, 14:30
Контакти:

Re: усложнения след операция

Мнение от Доц. Шивачев » 04 окт 2006, 19:35

Здравейте,
Да, възможно е само по една снимка да се прецени дали е увреден диафрагмалния нерв. Дали това изисква някаква оперативна интервенция без да видя детето и направените от Вас изследвания не мога да кажа.
Консултацияна с невролог не би Ви била от полза, защото колегите не могат да Ви помогнат, ако нерва е прерязан.
По отношение на цветната снимка и ядрено- матнитния резонанс не мога предварително да Ви кажа дали биха Ви помогнали.
Това което би Ви дало добра представа за белодробната функция е Спирометричното изледване, което е неинвазивно и много информативно. Аз бих Ви препоръчал да направите него.
Ако желаете доведето детето при нас и тогава ще мога да Ви дам по-точни отговори.
С уважение.

Отговори