Симптоми за апендисит

Потребителски аватар
д-р Стоилов
Модератор
Регистриран: 15 юли 2005, 14:48
Контакти:

Мнение от д-р Стоилов » 07 апр 2006, 13:15

marychery написа:Благодаря Ви д-р Стоилов за отговора.Когато зададох въпроса на GP, тя ми отговори, че хроничен апандисит няма. :shock: ,и аз все отлагам посещението при лекар.Може ли да ми кажете какви изследания трябва да се направят за да се разбере дали действително е хроночен апандисит?Благодаря отново!
За съжаление всички изследвания на тема хроничен апендицит са неспецифични-непоказателни сами по себе си.Към оперативно лечение се пристъпва когато е доказано с други изследвания,че не се касае за заболяване на десен яйчник/ехография/,не се касае за заболяване на десен бъбрек/ехография,БУМ,пълна кръвна картина/Прави се дистална иригография-/напълване на дебели черва с контрастно вещество и серия от рентгенови снимки/-при това изследване в някои случаи се очертава изпълнен с контраст апендикс и по това се съди за това дали е възпален.
Най-често всичко се доказва под поглед интраоперативно.
Към операция трябва да се насочите ако болките наистина водят до дискомфорт и не може да ги търпите по-вече.
Диагнозата се доказва следоперативно с хистологичното изследване на апендикса-когато се видят с микроскоп белези на хронично възпаление в стената на апендикса се приема,че това е причината за въэпалението
Поздрави-д-р Стоилов
PS- И аз като хирург много се страхувам от оперативно лечение.

marychery
Регистриран: 27 яну 2006, 12:57

Мнение от marychery » 07 апр 2006, 17:16

:D Благодаря д-р Стоилов за отговора.Болките ми не са много силни но са доста досадни.Но мисля, че поне засега ще отложа посещението при лекар.
Честит празник, бъдете живи и здрави и всичко най хубаво.Прекрасно е, че ви има.

marychery

Отново за апандисита

Мнение от marychery » 09 авг 2006, 00:00

Уважаеми д-р Стоилов, много се извиниавам, че отново ще задам въпроса си тук, а не съм в най-подходящата възраст, но се нуждая от съвета Ви. Въпросът ми отново е свързан с хроничният апандисит. Както вече Ви писах по-горе, периодично имам болки в корема долу в дясно, и така е вече повече от 10 години. Днес обаче коремът ме боли по-силно и по-досадно от друг път.Болката, не е постоянна или много силна, по-скоро е тъпа но доста упорита и преминава и назад към кръста.Дали може да е апандисит? Май този път доста се шашнах :(

Потребителски аватар
д-р Стоилов
Модератор
Регистриран: 15 юли 2005, 14:48
Контакти:

Re: Отново за апандисита

Мнение от д-р Стоилов » 09 авг 2006, 18:09

marychery написа:Уважаеми д-р Стоилов, много се извиниавам, че отново ще задам въпроса си тук, а не съм в най-подходящата възраст, но се нуждая от съвета Ви. Въпросът ми отново е свързан с хроничният апандисит. Както вече Ви писах по-горе, периодично имам болки в корема долу в дясно, и така е вече повече от 10 години. Днес обаче коремът ме боли по-силно и по-досадно от друг път.Болката, не е постоянна или много силна, по-скоро е тъпа но доста упорита и преминава и назад към кръста.Дали може да е апандисит? Май този път доста се шашнах :(

Както вече Ви писах симптомите на остър апендицит са много-това е заболяване ,което трудно се диагностицира,когато протича нетипично,например при нетипично разположение на апендикуларния израстък в коремната кухина.И ние правим грешки дори при преглед на пациента при по особените диагностични случаи.Затова Ви съветвам да се обърнете към хирург ЗА ПРЕГЛЕД ,когато имате коремни болки.Мога да увредя Вашето здраве с неточни съвети по интернет без да съм осъществил преглед на обективното Ви състояние.Обърнете се към хирург или към нас-няма да Ви откажем преглед.
д-р Стоилов

marychery

Мнение от marychery » 10 авг 2006, 01:15

Благодаря Ви д-р Стоилов за отговора. Май и този път ми се размина, :) , сега се чувствам доста по-добре,но наистина се изплаших доста.А кога е най-добре да потърся лекарска помощ, в момента на болките ли?Искам да кажа , дали е безмислено да ходя на лекар след като днес вече не ме боли? Ако нямате нищо на против ще Ви потърся непременно за съвет следващият път.

Vanja_74
Регистриран: 03 яну 2008, 09:18
Контакти:

Остър апендицит

Мнение от Vanja_74 » 04 яну 2008, 11:25

Здравейте на всички, които посещават този форум!
Много ми е приятно да видя, че има хора, които се интересуват и поставят тук проблемите си относно здравословното състояние на самите тях и техните близки и най- важното може да получат една наистина компетентна и на високо професионално ниво, лекарска помощ. Прочетох всички въпроси и отговори на темата "Остър апендицит" с голям интерес, тъй като в момента дъщеря ми има същия проблем. Детето е на 6 г. възраст и от една седмица се оплаква от болки в корема, които както тя описва са като "колики", но не локализирани, по цялото коремче. Ходихме при личната лекарка и тя ни изпрати на ехограф или ултразвук, моля да ме извините за неточността, ако има такава, а след това на хирург, като и двамата лекари- специалисти не се ангажираха с точно мнение и ни препоръчаха да отидем в МБАЛСМ " Пирогов". Кръвните показатели и урината бяха нормални, макар, че левкоцитите й бяха 13.5, ако има някакво значение. Посетихме спешния кабинет на болницата на 29.12.07 г., където детето беше прегледано от лекар, от когото бях възхитена, защото реагира адекватно и своевременно на проблема и ни препоръча да останем в болницата. Но ние не се съгласихме, защото аз имам две деца и нямаше на кого да оставя другото. Назначена й беше терапия от "Но-шпа" и "Квамател" и въпросът ми е- дали след проведеното лечение е възможно пак да се появяват болките отново или ще се наложи оперативно лечение, а също така колко време трябва да продължи диетата, която тя спазва. Притеснявам се относно това да не се появят болките отново, защото тя няма типичните симптоми на остър апендницит- висока температура, повръщане и т.н. Благодаря Ви предварително за компетентното мнение!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 05 яну 2008, 12:57

Дъщеря Ви няма симптомите за остър апендицит, защото няма такъв - тя има хронични изменения на апендикса. Това го знаем само ние - хирурзите, защото сме виждали тези изменения по време на операция. Това са сраствания, прегъване на израстъка, застой на фекални частици в него и т.н. Някой ден тези изменения биха могли да предизвикат остро възпаление.
Ще трябва в най-скоро време да се нагласите и да доведете детето за планова операция.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Vanja_74
Регистриран: 03 яну 2008, 09:18
Контакти:

Мнение от Vanja_74 » 07 яну 2008, 10:01

професор Бранков написа:Дъщеря Ви няма симптомите за остър апендицит, защото няма такъв - тя има хронични изменения на апендикса. Това го знаем само ние - хирурзите, защото сме виждали тези изменения по време на операция. Това са сраствания, прегъване на израстъка, застой на фекални частици в него и т.н. Някой ден тези изменения биха могли да предизвикат остро възпаление.
Ще трябва в най-скоро време да се нагласите и да доведете детето за планова операция.
Здравейте професор Бранков! Много Ви благодаря да точното, своевренно и изчерпателно мнение относно въпросите, които Ви поставих в предишното си писмо! Искам да Ви попитам къде и към кого бих могла да се обърна, за да доведа детето си за осъществяване на една планова операция, и не трябва ли да бъдат направени предварително някакви изследвания? Благодаря Ви!

rali4ka
Регистриран: 25 яну 2009, 13:27

Re: Simptomi za apandecit

Мнение от rali4ka » 25 яну 2009, 13:46

Здравейте,детето ми е вече от големите деца,но все пак е дете.Дъщеря ми е на 14 години ,преди година се оплака от болки в корема и повръщане, отидохме при личната лекарка,после при хирург направиха и кръвна картина и изследвания на урината.Приеха я в МБАЛСМ " Пирогов" след 5 дни я изписаха с болки. И така през месец-два имаше болки ,които затъпявахме с Бускулизин.Но вчера вечерта пак я заболя корема и повръщаше цяла нощ имаше и температура. Над нас живеят семейство лекари,единия ,от които и хирург.Той каза ,че не вижда симптоми за остро възпаление,но и не отрече такова. Даде ни съвет да мерим температурата и ако има повече от градус разлика между телесната и вътрешната,това значи ,че има възпаление във вътрешния таз.Мерим я веднъж на 1 час и има такава разлика . Въпроса ми е понеже болките не спират,с какво мога да ги облекча и това симптоми ли са за апандисит?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 фев 2009, 16:57

Какво стана с Вашето момиче? Трябваше да ме потърсите лично, щом е било така спешно.
Възможно е и да бъде гинекологичен проблем.
Ако все още имате нужда, обадете ми се на 0888 373 857

Tony_MM
Регистриран: 07 мар 2009, 15:14

Мнение от Tony_MM » 07 мар 2009, 15:34

Здравейте на всички посещаващи този форум и от нас. Много се радвам че наистина има такова място - на което да получиш професионален съвет и реакция - БЛАГОДАРЯ ВИ!
Моля и аз за съвет. Синът ми - на 2г и 6м доста често си казва че го боли коремче...тогава донасяме гърнето, детето се изаква и му минава...незнам лъже ли или не...но може би..защото като го питам го боли и крачето и ръчичката.. а и гърлото - види ли Тантума...но така до вчера.. 07.март. Събуди се от следобеден сън (бях в отпуска и се гледахме с него..иначе си ходи на детска ясла) видимо омърлушен, без апетит. Хапна само шам фастък...липсата на апетит при нас си означава проблем...след около час - два вдигна и температура - около 38.5. Казваше че го боли коремчето..но тук вече вярвам..защото лягаше и свиваше краченца...и тези оплаквания продължиха..естествено - натоварихме се в колата - и в Пирогов...прегледа ни там една ваша колежка..за съжаление не разбрах името...а и бележка не ни даде...което в началото не ме притесни..но после се размислих дали е нормално да не се даде амбулаторен лист. Опипа внимателно коремчето на детето и каза че няма нищо хирургично..да се приберем и да дадем аналгин - за успокоение на болката. Той отказваше да яде, а като се прибрахме почна и с повръщането.. Повърна , после се успокои и заспа...до 00.30ч - тогава почна да се превива и твърдеше че го боли корема - свиаше се...грабнахме го - пак повърна и отидохме в спешен кабинет...там му пуснаха ПКК - левкоцитите(дано да не бъркам) бяха 14,5 при норма 10 на някаква степен...
Казаха да го следим и ако продължат коремните болки - да тичаме в Пирогов...
Днес вече има и разстройство...повърна само веднъж сутринта..след това си хапна със зор от хуманата изписвана при чревни проблеми и заспа.
Исках да попитам - нужно ли е повторен преглед при детски хирург според вас? И ако да - кога? Много Ви моля да ми отговорите..защото чета какво ли не из интернет...и добре че моят апендицит е отрязан..че най-верятно и той щеше да се възпали.
Благодарим Ви предварително цялото семейство!!!! Лек ден!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 08 мар 2009, 14:19

Тези симптоми които описвате са по-характерни за вирусно заболяване с гастро-интестинални прояви. Във всички случаи трябва детски хирург да изключи остър апендицит, след което да се насочите към детска гастро-ентерология, а понякога пращаме децата и в Инфекциозна болница. Но първо минете през "Пирогов".

aha1973
Регистриран: 26 мар 2009, 10:25

Мнение от aha1973 » 26 мар 2009, 13:32

Здрявейте!
Оперирана съм от дискова херния на л4 л5 и л5 с1 преди 4месеца.Но имам болка в корема която продължава.Гинеколога твърди ,че болката не е гинекологична.Консултирала съм се и с няколко хирурга ,но и те не могат със сигурност да поставят диагноза.Надявах се с операцията ,тази болка в корема да изчезне.Възможно ли е да се постави точна диагноза със скенер или термовизионен апарат?Относно хроничен апендицит.Боли ме и десния крак.Отговаря ли болката която усещам в дясната част на корема на нивата на операцията?Понеже мнението на някои неврохирурзи беше ,че идва от горно ниво,но там няма проблем.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 27 мар 2009, 11:41

Трудно ми е да Ви отговоря. Поискайте скенер на корема да се изключат проблеми с апендикса и гениталиите.

aha1973
Регистриран: 26 мар 2009, 10:25

Мнение от aha1973 » 27 мар 2009, 21:46

Благодаря ви за отговора!
Кой би трябвало да ме прати на скенер,след като личния нехае?Апендикса е кух орган ще се виждали на скенера?Предложиха ми термовизионния апарат,но не съм сигурна колко точна диагноза може да бъде поставена с него.Но е по достъпен като цена.Най-вероятно ще трябва да си го платя?Скенера.
Според вас възможноли е от нивата на дисковите ми хернии да даде болка точно в областа на апендицита?

Отговори