запек при дете на 2,2г.

Отговори
Nelly Stoykova
Регистриран: 03 фев 2017, 13:09

запек при дете на 2,2г.

Мнение от Nelly Stoykova » 03 фев 2017, 13:51

Здравейте професор Бранков, обръщам се към вас за съвет относно проблем на сина ми на 2,2г, с запека. Проблема се задълбочи преди около 3 месеца, като интервала на изхожданията започна през ден и стигна до 4 дни ( 2 пъти седмично). Образува му се твърда тапичка ,която с напъни изважда, а след това изпражненията са кашави. Тъй като педиатъра на детето не го отчете за проблем и го неглижира ,реших в къщи да го подложа на диета , като изключа нишестета, хляб , сухи храни и наблегнах на плодове и готвена храна. Включих и пробиотик Ентеросан кидс за 30 дни , но без успех.Личния лекар ни изписа сироп Изилакс ,който по никакъв начин не повлия. Сега посетихме детски гастроентеролог , който ни изписа евакол джуниър 2 пъти по 1 прахче и да намалявам дозата постепенно докато започне сам да ходи всеки ден , да спазва диета и изключим картофи и ориз , да яде много плодове и пие течности. Започнах с прахчетата, но те подействаха след 3-я прием. Има ли опасност детето да привикне с медикамента и колко е нужно на отделителната система да привикне към ежедневен режим на изхождане? Надявам се навреме да съм реагирала като родител и да хващаме проблема в началото , защото тук чета за доста тежки случаи . Зная,че е индивидуално ,но средно колко време продължава лечението , за да има траен ефект и каква профилактика препоръчвате, за да задържим дълго време редовното изхождане на детето и нужни ли са изследвания ? Като основен проблем при моето дете отчитам малкото вода която приема , а аз се опитвам да компенсирам с други течности и плодове . Благодаря предварително за отговора и насоките !

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: запек при дете на 2,2г.

Мнение от професор Бранков » 06 фев 2017, 14:47

Препоръката за Евакол е много подходяща. Би могло да възникне привикване, затова го прилагайто когато изхожданията станат твърди и през 48 часа. Диетата също е важна. Аз лично препоръчвам така да се настрои дневния режим на детето, че сутрин да има достатъно време да се изходи, преди да иде на градина. Дръжте под ръка клизмчки Мелилакс и ако видите зор - прилагайте ги. Трябва постоянство и търпение при този много често срещан проблем.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Отговори