Запек при малко дете

Отговори
Liliq.todorova
Регистриран: 07 юли 2016, 23:42

Запек при малко дете

Мнение от Liliq.todorova » 15 авг 2016, 20:01

Здравейте
Проф. Бранков
Обръщам се към вас, по един много често срещан проблем при нас (а както виждам и при повечето деца на тази възраст).
Ето и проблема поради, който Ви пиша т.к. вече сме толкова отчаяни за разрешаването му и Вие сте последната ни надежда за справянето с този проблем.
Детенцето ми е на 2год. и половина от както се е родил има проблеми с изхождането. Докато се кърмихме ( 2 месеца) всичко беше ок,но след като спряхме се започна ужаса.Минавахме на какви ли не АМ противоалергични различни марки и различни пробиотици детенцето си акаше на 2-3 дни,но много твърдо голямо топче и тъмно зелено на цвят (забравих да спомена че имаше много колики до 7ми месец).След като се захранихме нащата се нормализираха (акаше пак на 2-3дни, но се случваше да се изхожда и всеки ден).Когато стана на 1годинка го водихме на детски гастроентеролог,който не му е правил никакви изследвания, просто му пипна коремчето и каза,че перисталтиката му е наред и няма нищо тревожно.И така, докато стана на 1годинка и половина и започна пак да изхожда тези твърди топчета (много се извинявам за описанието). Докара си фисура на ануса,която лекувахме с цикатридина суп. и Доксипрокт маз. След като я излекувахме нещата се нормализираха близо половин година нямахме никакви проблеми. Започна да се изхожда нормално - почти всеки ден или през ден.Изпражненията не бяха твърди и така,до преди 2месеца,когато адът за нас започна отначало (забравих да спомена пили сме Лактулоза, Дуфалак (по 20мл на ден еднократно),Олопег 5мл, пробиотици; храни се предимно със супи - хляб почти не му даваме ,сладко не яде, похапва доста плодове, пробвали сме и с овесени ядки, ушав от сливи; свещички изилакс - по 2 на куп сме слагали, както и клизми мелилакс. Всичко това от началото действаше и после губи ефекта си.Последно му действаха клизмите релаксит до последният по-дълъг запек).И така преди около 2месеца настина и вдигна температура, за което му сложихме свещички ефералган и от тогава,той явно се наплаши ли не знам, но спря да се изхожда и да се стиска като му се доходи.След 3тият ден без изхождане дори спря да има и позиви за такова.На 5-тият ден, аз започнах да давам Дуфалак,но без резултат.На 7-мият ден започнах да правя клизми мелилакс - една сутрин и една вечер,но пак без ефект не изхождаше нищо.На 8мият ден направих една релаксит (която последно му действаше),но той изака само нея и нищо друго.Съответно ние още от 5тият ден говорихме с педиатъра, но той каза, че има такива деца и че ще се изходи (но това не се случи).След като от 8мият ден почнахме с релаксит и той не подейства чак на 12 ден успя да ни "прегледа" хирург. Направи му ректално туширане и думите му бяха: "Майкооо, той се е циментирал направо, това не е е в моята компетентност.Отивайте на детски гастроентеролог, а сега отивате в къщи и правете сами истинска клизма със сапунена вода."След кратко обяснение как се прави "истинска клизма" ни изпрати в къщи да си я правим.Ние се прибрахме направихме всичко което той ни обясни,но детенцето не изходи и клизмата. Около час водата беше в него, след което изходи пак само нея.След още 1 час направихме втора пак се случи същото.Аз като родител прецених да отидем в спешното т.к. хирургът не ни вдигаше тел. за да ни каже какво да правим при това положение.Отидохме до спешното там ни казаха: Ооо Вие не сте спешен случай отивайте си в къщи.Аз вече не знаех какво да направя и звъннах в Пирогов за да попитам, ако отидем по спешност (т.к. не сме от София) дали ще ни приемат.Там жената с която говорих ме успокой и ми каза да отидем по най - бързият начин до аптеката и да купим свещички бизакодил за деца и ако и тогава няма ефект да тръгваме за София.Забравих да кажа, че въпреки че не се беше изхождал 12 дни коремчето му, не беше твърдо нито подуто хранеше си се нормално беше жизнен нямаше никакъв признак,че не се е изхождал 12 дни(колкото и странно да звучи).И така след бизакодила се изходи.Докато ни дойде часа при детският гастроентеролог (2седмици след това) бяхме на сироп олопег и клизми релаксит на 2дни. Отидохме при детският гастроентеролог, който пак само му напипа коремчето каза че всичко е наред и ни изписа Евакол джуниър сашети по 1 сашета на ден за 3месеца. От тях не мога да кажа да има особен ефект пак се изхожда на няколко дни, а и аз като видя че спира да ходи на 3-тият ден пак правя клизма релаксит от страх, 12 дневният ад да не се повтори.Но ефектът от евакола е че изпражненията не са твърди като преди (голямо топче), а са кашести независимо че не се е изхождал 3 или 4-ри дни.До този момент не е имал нито кръв, нито слуз в изпражненията, нито някой му е назначавал каквито и да са изследвания. Съжалявам за дългото описание на проблема ни,но до този момент никой от специалистите при който ходехме не си направи труда, дори да ме изслуша и да ми обясни на какво може да се дължи това, има ли някакъв сериозен проблем и да му направи обстоен преглед. Вие сте последната ни надежда и т.к. сега е месецът на отпуските решихме да Ви пишем първо тук за съвет какво да направим и кога ще може да ни прегледате Вие.
Много благодаря предварително за отговора.
Хубава вечер Ви желая!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Запек при малко дете

Мнение от професор Бранков » 17 авг 2016, 17:31

Здравейте, доста сте се напатили и всичко сте опитали. Според мен трябва първо да се въведе някакъв ред.
По принцип се счита, че ако детето се изхожда през ден или два, но това става без напън и изпражненията са кашави, това не е запек.
Аз препоръчвам да се създаде условен рефлекс у детето да се изхожда сутрин, преди да тръгне на ясла, детска градина или училище. За целта вечер препоръчвам Фрутилакс или Лактулоза (за вас по 5 мл) като двете се редуват през 3 - 4 дни. Вечерята да е лека, поне 2 часа преди лягане, а сиропчето се дава преди детето да легне. Сутрин се става рано, за да се раздвижи организма. Анусът се намазва с Проктогливенол или Доксипрокт за профилактика на фисурите. После в продължение на 7 дни поставяте свещичка Бизалакс, а след това още една седмица - Изилакс.

След 2 седмици само намазвате ануса, като се разчита на вече създаден условен рефлекс. След месец спирате сиропчетата, но запазвате режима - рано ставане, лека топла закуска, подканване към гърнето. Ако до 2 - 3 дни не се изходи, прилагате клизма или свещичка, но пак на сутринта.

Това е само в общи линии. Необходимо е създаването на определени рефлекси.
Иначе клизми се правят в хирургичните отделения. А до детска хирургия на "Пирогов" може да се насочите, ако нещата не се подобрят и се налагат изследвания на дебелото черво - рентген, колоскопия и прочее.

Дано да съм Ви бил полезен.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Liliq.todorova
Регистриран: 07 юли 2016, 23:42

Мнение от Liliq.todorova » 18 авг 2016, 09:26

Благодаря ви много п-ф Бранков за бързият отговор.Допълнително ще се чуем за час за преглед при Вас.Много благодаря за подробното описание,но ни се иска да дойдем лично за преглед.Иначе в момента детето се изхожда по няколко пъти на ден,но по малко.Наблюдавам го, че когато му се доходи сяда на гърнето и като започне да се изхожда явно го заболява дупето т.к. промранква и се стиска затова се и изхожда по малко.Иначе в момента пием все още евакол джуниар т.к. при прегледа при детският гастроентеролог,той ни назначи да го пием в продължение на 3месеца.Пием го вечер преди лягане,но ме притеснява,да не привикне към него и когато го спрем да спре пак да се изхожда.Както сте ми написали, вечер вечеря рано и хапва супа без хляб,а сутрин като стане му даваме топла вода или сокче и по една слива да хапне на гладно.Пак много Ви България благодаря за отзивчивостта и ще се чуем за преглед при вас.Хубав ден желая.

нели асенова
Регистриран: 10 фев 2017, 10:17

Мнение от нели асенова » 10 фев 2017, 10:36

здравейте докторе,искам да попитам синът ми е на 4 години в момента от около 2 години имаме проблем с изхождането.ходихме на лекар първо му откриха фисура,излекувахме я и имаше ефект с изхождането обаче краткотраен(около месец).При следващото посещение при детски специалист се установи че дебелото му черво е малко по-дълго от обичаиното и задържа фекалии в горната част и затова му е по-трудно изхождането.Преди 2 месеца постъпихме за лечение в болница.Правиха му иригография и след това ректална биопсия.От биопсията са изследвани 27 срези и в една от срезите се установи единична клетна съответстваща на ганглийна.доктора ни каза че няма нужда от операция.диета по течни храни и психолог...мислите ли че в тази една ганглийна може да има някакъв проблем и затова да не иска да ака?благодаря предварително

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 21 фев 2017, 06:09

Здравейте, мисля че Ви отговорих в BG mamma. Предполагам, че не сте разбрала точно обяснението. Именно наличието само на една ганглиева клетка е проблем - нарича се аганглиоза, което води до състояние на траен запек. Това се оперира. Разберете по-точно от лекуващия лекар.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Отговори