Запек и коремни кризи

Отговори
sheherezada
Регистриран: 05 юни 2012, 16:30

Запек и коремни кризи

Мнение от sheherezada » 05 юни 2012, 16:46

Здравейте!

Синът ми (на 5 год.) от една година започна да се запича. Обикновено се изхожда веднъж на 4 дни. Лошото е, че от 7-8 месеца започна да прави едни кризи - около 3тия, 4тия ден, в които не е акaл, започва неистово да плаче, че го боли коремът (по често е от лявата страна), не може да се движи, пищи и наистина е много стресираща ситуация. Това трае около 20-30 минути.
В тези моменти слагам Бизакодил свещичка, изхожда се след 5 мин и болката отминава. Отделно за дълги периоди си му давам Бйогая пробиотик.

Проблемът е обаче, че тези кризи се случват 1 на средно месец и половина-два. Има периоди, в които се изхожда и на 2-3 дни без проблем, но много рядко. Опитвам се да му давам зеленчуци, полодове, но е злояд и често не успявам да го накaрaм да яде здравословно, Яде и много сладки и тестени изделия.

Въпросът ми е дали има как да се помогне на детето без това изследване с вкарване на контрастно вещество? Страхувам се, че ще се наплаши още повече детето и повече ще му се натрапи в съзнанието, че има проблем. То и без това и сега е толкова стресирано , и са едни увещаваници, за да седне и да се изходи...

Благодаря предварително за вниманието!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Запек и коремни кризи

Мнение от професор Бранков » 05 юни 2012, 19:15

На Вашето дете е нужен нов стил на хранене - Вие сама казахте, че яде много сладко и много малко плодове.
Възможно е този режим да е причина, но ако търсим хирургична болест, няма как без изследване на дебелото черво. Помислете си и елате да приемем детето за няколко дни. Колкото и да е стресиращо, трябва да се наясно с нещата.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

marychery
Регистриран: 27 яну 2006, 11:57

Мнение от marychery » 06 юни 2012, 10:53

sheherezada след написаното от професор Бранков, ще ти напиша и аз някои неща от опит, тъй като ние вече минахме по този път с дъщеря ми. Първо - не купувай сладки и тестени изделия. Ако ги няма в къщи и вие не ги консумирате, няма и детето да се сеща за тях. Въведи у дома здравословно хранене. Не става изведнъж, но с малко упорство се получава. Децата в повечето случай подражават. Така че готи повечко супи и готвени храни, по малко бял хляб. На пазара има голямо разнообразие от пълнозърнести хлебчета, дори и пълнозърнести кроасани. Купувай плодове които детето обича - малкият ми син определено яде основно ябълки от плодовете и моркови и чушки от зеленчуците. Така че, аз гледам ежедневно у дома да има от тези храни. Задължително и течна храна - т.е супи. Прави си сама десертите - моите деца са алергични, затова аз сама правя тортите и кремовете. Можеш да направиш крем като изцедиш кисело мляко, подсладиш го и му сложиш плодове. Накарай детето да ти помага, така ще възбудиш любопитството ми. Тортата става чудесна с компот и изцедено кисело мляко вместо крем.....Просто вкарай малко въображение и повечко упорство и настоятелност. И много важно - консумирайте у дома всички това, което може и детето да консумира. Останалите храни ги изключи поне временно от семейното меню.
Второ, детето е 5г, т.е разумно. С повечко обяснения от твоя страна можете спокойно да направите изследванията в Пирогов. Те се правят под обща упойка, детето ти няма да има спомен за болка, или неприятни усещания(освен почистването на червата де)дори абоката се слага след като детето ти е упоено. Т.е ако се наложи все пак да влезнете за няколко дена не се тревожи излишно. По добре си подготви психичеки детето, всички в отделението са мили, особено с децата, така че няма от какво да го е страх. Има и книжки които могат да са ти от помощ - Франклин влиза в болница, и горската болница... Намери асоциации в болницата които ще му бъдат забавни вместо стресиращи.
Пожелавам ти успех, и да се преборите с проблемите.
професоре надявам се, че не ми се сърдите че се намесвам пак :wink:
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 22 юни 2012, 20:37

Извинете ме, малко късно се включвам, ситуацията при мен е много напрегната. Много добре казано Мери :)

Таня
Регистриран: 19 окт 2018, 13:48

Мнение от Таня » 19 окт 2018, 14:17

Здравейте,дъщеря ми е на 2г.и 6 мес.Досега не сме имали проблеми с изхождането,ходеше си всеки ден,без проблем,нормална консистенция.През месец юли това лято имаше разтройство в продължение на 20 дни,което не се обостряше,акаше по-често,по-кашеста консистенция.Според педиатърката ни не било вирусно,а вследствие на никнене на кътници.Давахме "Тазектан" и пробиотик,но докато не минахме на строга диета(само препечена филия и варен картоф)не спря.Овладяхме разтройството след 20-ия ден,дори се запете леко,понеже започна да изхожда ако под формата на топчета.След това,започна да казва,че я боли корема и да се изхожда по малко,но често.Според педиатърката ни това било нормално,вследствие на продължителното разтройство,а болката обясняваше като колики.Приемахме пробиотик"Линекс бебе" и "Спаскуприл",без никакъв ефект и промяна.Правихме изследвания на кръв,урина и изпражнения по препоръка на детски гастроентеролог,както и непоносимост към глутена.Всички резултати бяха отрицателни,всичко беше в нормите.При прегледа на ехограф се видя,че дебелото черво е разширено в долната част,вследствие на задържането на изпражнения в него.Изписаха ни "Ефекол Джуниър".След първото прахче,изходи доста голямо количество,успокои се и сякаш не сме имали проблем.Но след 2 дни,отново започна да казва,че я боли корем,да се изхожда по малко и да не иска да се движи.Прегледа ни и нефролог.Каза,че не вижда никакъв проблем.Според тях има страх и не се напъва,стиска,задържа изпражнения,които и създават болка и дискомфорт.Продължаваме да пием"Ефекол",но без резултат и промяна.Тя отново се оплаква,че я боли корем,особено като се раздвижи,изхожда се по малко и при всяко изхождане казва,че я боли.Сложихме свещичка"Изилакс",след няколко часа изкара доста количество насъбрано ако,но при повторното слагане след няколко дни,нямаше нищо за изхождане.Много съм притеснена,понеже проблемът не отшумява,продължи много дълго време и няма промяна и развитие.Страхувам се дали диагнозата,която ни поставят е точна.Моля за съвет.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 19 окт 2018, 16:24

Вие сте направили много изследвания и сте говорили със съответните специалисти. Аз съм хирург и от това, което описвате, мога да Ви кажа, че детето няма хирургичен пролем. Тоест няма диагноза, която е за операция.
Съветите, които сте получила, са правилни. Дагнозата си поставихте сама - неправилна диета. Тестени и шоколад в голямо количество, нежелание да яде плодове и зеленчуци. Тук лекар не може да ви помогне - трябва да се опитате да промените диетата. Предполагам, че детският гастроентеролог Ви е обяснил подробно. И на този етап продължете с лаксативите. Ефеколът е добре, но трябва да се дава само в критични моменти. За всекидневно приложение давайте Фрутилакс и го редувайте с Евакол (Ефекол) джуниор. Обикновено се дава вечерно време, а сутрин се поставя свещика изилакс. Запомнете - изхождането трябва да става сутрин, а не да се чака вечерта, когато акото се е сгъстило и трудно излиза. Трябва да се създаде условен рефлекс на организма - че сутрин трябва да се очисти. Това зависи от режима, който родителите налагат на детето.
Това е в общи линии.

Отговори