Запек

Отговори
Виталия

Запек

Мнение от Виталия » 15 окт 2005, 14:19

Здравейте, дъщеря ми е на 2 г. и половина и от два месеца има проблеми с изхождането. Изхожда се на 5 дни веднъж, като в повечето случаи това става със свещичка или Гуталакс-капки. Знам, че това е вредно и непрепоръчително, но нямам избор. Преди 2 месеца свалихме памперса и от тогава тя не желае да ака. Възможно ли е проблемът да е на психологическо ниво заради липсата на памперс? И смята ли се това за запек, при положение, че изпражненията не са твърди, а като пластелин?
Предварително Ви благодаря!

Потребителски аватар
д-р Стоилов
Модератор
Регистриран: 15 юли 2005, 14:48
Контакти:

Re: Запек

Мнение от д-р Стоилов » 17 окт 2005, 14:34

Виталия написа:Здравейте, дъщеря ми е на 2 г. и половина и от два месеца има проблеми с изхождането. Изхожда се на 5 дни веднъж, като в повечето случаи това става със свещичка или Гуталакс-капки. Знам, че това е вредно и непрепоръчително, но нямам избор. Преди 2 месеца свалихме памперса и от тогава тя не желае да ака. Възможно ли е проблемът да е на психологическо ниво заради липсата на памперс? И смята ли се това за запек, при положение, че изпражненията не са твърди, а като пластелин?
Предварително Ви благодаря!
Малко е вероятно да има хирургична причина за запека на дъщеря Ви при условие,че преди това се е изхождала нормално.Все пак дефекация на 5 дни е доста дълъг срок.
Необходимо е да ни посетите при възможност в "Пирогов",за да прегледаме детето и да назначим съответните изследвания ако има нужда.Тези изследвания се провеждат в болнични условия поради необходимостта от подготовка на детето лТо обикновенно се клизмира и се провеждат рентгенови контрастни изследвания на дебели черва-така наречената иригография.Тя ни дава информация за прчините за запека на детето-примерно Болест на Хиршспрунг,или долихосигма или банален колит.
Обадете ни се.
Поздрави-д-р Стоилов

Dracena

Мамо, чеши ме:)

Мнение от Dracena » 26 ное 2005, 18:03

Здравейте!
Не знам дали това е най-подходящата тема, към която да се отнесе и моят въпрос, но по-важното е да потърся съвет :)
Моят син е почти на 3г. От близо година отказахме памперса и едноренно с това той започна да ходи на детска ясла. 2 м. след това започна нещо необичайно - изхожданията по голяма нужда започнаха да се случват през ден (а беше като часовник всиака сутрин, докато имасхе памперс :wink: ); и независимо какво е менюто - доста трудно се изхожда детето. След това изтриваме/измиваме дупето, но детето иска да го чешем по дупето. И да мажем с кремче - ползвахме Абрикорт. Пуснахме изследвния за глисти в ХЕИ - отрицателни са. Имаме ли основания за някакво притеснение за физиологичен проблем? На психологическа основа ли е проблемът според Вас?

Потребителски аватар
д-р Стоилов
Модератор
Регистриран: 15 юли 2005, 14:48
Контакти:

Re: Мамо, чеши ме:)

Мнение от д-р Стоилов » 27 ное 2005, 08:54

Dracena написа:Здравейте!
Не знам дали това е най-подходящата тема, към която да се отнесе и моят въпрос, но по-важното е да потърся съвет :)
Моят син е почти на 3г. От близо година отказахме памперса и едноренно с това той започна да ходи на детска ясла. 2 м. след това започна нещо необичайно - изхожданията по голяма нужда започнаха да се случват през ден (а беше като часовник всиака сутрин, докато имасхе памперс :wink: ); и независимо какво е менюто - доста трудно се изхожда детето. След това изтриваме/измиваме дупето, но детето иска да го чешем по дупето. И да мажем с кремче - ползвахме Абрикорт. Пуснахме изследвния за глисти в ХЕИ - отрицателни са. Имаме ли основания за някакво притеснение за физиологичен проблем? На психологическа основа ли е проблемът според Вас?
Здравейте!
Считам,че проблема е повече на психологична основа.
Първо-съэдайте дефекационни навици на детето-слагайте го на гърне всеки ден по едно и също време.
Второ-сигурни ли сте,че детето поема достатъчно течности-особенно когато не си е в къщи.Това също може да доведе до запек.Увеличете количеството течности,които давате ежедневно на детето.
Трето.При много твърди изпражнения добавете меки лаксативни средства-течен парафин по една чаена лъжичка вечер.
Четвърто-повторете изследването за глисти след 1 месец-много често негативното изследване не означава непременно липса на такива.
Ако проблемите продължават се обърнете към нас за преглед на детето.
Благодаря Ви ,че използвате форума ни.
:) -д-р Стоилов

Отговори