ако може отговор !!?

Отговори
gabi_mama
Регистриран: 28 фев 2008, 18:17

ако може отговор !!?

Мнение от gabi_mama » 12 мар 2008, 22:39

Здравейте майка съм на момиченце на 1-година и 22 дена….,не сам сигурна кога точно започна но приблизително от два месеца бебка има запек ….който трае от 3..,5..до 7 дена ………наистина много е тревожно положението ходихме при местна педиатъра в частният и кабинет за да споделим проблема си ..,Тя каза че до 10 дена не е фатално да задаржа ,.... предписа ни ДУФАЛАК сутрин на гладно повече течности и плодове.. пробвахме с познатите за случея ,...като сини сливи и круши,сушени стафиди,сливи,смокини………НО без задоволителен ефект докато се изхожда плаче, цялото телцесе на малкото човече се стяга ,почервенява и избива пот на всякъде ,ако успее да се изходи има прясна кръв по акото предполагам,че при изхождането се сцепва отвора на анусчето . В един форум беше зададена темата запек и как да се справим със проблема едно от мненията на майка преминала през всички възможни варианти споделяше че е пробвала със поставянето на глицерин със спринцовка малко количество и като се задържат бузките на дупето известно време и изхождането започвало моментално нямало начин да не се получи .

Питам това може ли да е вариант за по лесно изхождане на детето и дали не би привикнало към него ………….,как да постъпя моля за Вашият съвет !

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: ако може отговор !!?

Мнение от професор Бранков » 17 мар 2008, 20:57

Това което са Ви препоръчали е добре. Течен парафин в малка доза (непълна чаена лъжичка) давайте сутрин на гладно през устата. След половин час да изпие чаша топъл чай и малко овесени ядки. Ако продължи да се напъва, може да му направите тази клизмичка с парафин. Добре е това да става сутрин, да не изчаквате вечерта да се натрупват фекалиите. Но ако ходи на ясли - това е проблем. Тренирайте му сутрешен режим, така че в даден момент без парафин - само след чая да се изака.
Не е лошо да дойдете при мен.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

gabi_mama

Мнение от gabi_mama » 25 мар 2008, 15:49

Здравейте, ..
Вие казахте "Не е лошо да дойдете при мен" аз съм от гр.Козлодуй ....както може да се досетите пътуването със толкова малко дете никак нияма да е лесно ....,но ще опитаме да планираме нещата и да дойдемзащото проблема никак не е маловажен !
Моля за координати ...,адрес или GSM : за да уговорим предварително ден и час за наше и Ваше улеснение!

gabi_mama

Мнение от gabi_mama » 25 мар 2008, 15:54

И само да попитам за овесените ядки да ги сварявам и водата само да давам, или друг начин ще предложите!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 03 апр 2008, 21:04

Извинете, пропуснали сме въпроса Ви.
В много отношения майката сама налучква правилния път.
Давайте му пълноценни, но не много гъсто сварени овесени ядки, а при липса на ефект
опитайте само със сока. Но след това не пренебрегвайте пълноценното хранене.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 13 апр 2008, 11:07

Десет дни задръжка на изпражненията е прекалено много време! Малките деца трябва нормално да се изхождат поне веднаж дневно. Иначе трябва да се мисли за болестно състояние.

От хирургична гледна точка ние трябва да сме сигурни, че няма органично заболяване, което да изисква операция. За тази цел извършваме изследване на рентген и правим биопсия на правото черво. Като основна подготовка за тези манипулации правим поредица дълбоки клизми, за да се изчисти дебелото черво.

При Вашето дете правилно сте подходили с подходящи храни, но трябва да знаете, че основният принцип е да се създаде определен режим на изхождане. Препоръчва се това да става сутрин по определено време, след като детето се е раздвижило и изпило някаква топла течност. Във Вашия случай това трябва да стане на чисто - след добро почистване на червата, ако трябва с драстични мерки като клизма с течен парафин.

Аз препоръчвам сутрин на гладно малка лъжичка течен парафин през устата, за не повече от 10-ина дни, в началото придружено от половин свещичка Бизалакс (Бизакодил) или клизма, чаша топъл чай или топло мляко с мед, или отварата от овесените ядки. Трябва да се създаде рефлекс и да се утвърди режим на изхождане. Ако ходите на ясла (а за по-големите на градина) сутрин работата трябва да е свършена. Иначе навън децата се стискат, акото се събира и запича, всяко отлагане води до болка и страх, нежелание да се седне на гърне. И прочее... Дуфалакът също помага донякъде, при големите деца може да се опитат и леки слабителни чайове - в общи линии съвети има много, но подходът е индивидуален и майката трябва да го налучка.

gabi_mama

Мнение от gabi_mama » 13 апр 2008, 23:42

Благодаря за отговора ...имаме лекоподобрение през ден се изхождаме страха е по -малак това съдя от начина на поведение на малкото детенце .Спяла съм всички слабителни медикаменти защото имам чуството че те допалнително травмират чирвата 9мое виждане).Сега сме на хранителен режим които аз измислих ,разбирасе така че на детето нищо дане му липсва (обича да похапва ) но сега преобладават плодове и зеленчуци!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 16 апр 2008, 05:59

Слабителните като Дуфалак и свещички са подходящи в началото, когато трябва да се постигне бърз ефект.
След това тежестта пада на постоянния режим. Само парафинът може да се взема по-дълго време.
Но не трябва да се изпуска от внимание и мисълта за болестно състояние - ензимна патология или хранителна алергия при малките деца, цепнатина на ануса или повишен анален тонус, стресови състояние, а също така и вродена хирургична патология.

gabi_mama

Мнение от gabi_mama » 23 апр 2008, 21:29

да попитам за отвара от лайка..дава ли слабителен ефект!!!!???

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 24 апр 2008, 20:34

Не Ви препоръчвам отвара от лайка - предизвиква колики.
Сега не съм в България - по-късно ще пиша пак.
Бранков

Отговори