Подкожно топче в бузата на дете

◼ Тумори на кожата и шията
Отговори
I.Yotova
Регистриран: 24 мар 2017, 23:31

Подкожно топче в бузата на дете

Мнение от I.Yotova » 24 мар 2017, 23:48

Здравейте,
Прочетох много хубави отзиви за вас професоре и се надявам че ще ми дадете съвет какво да правим.
Дъщеря ми е на 10 г. и днес ми каза, че усеща някакво топче на лявата буза. Усетила го е вчера. Аз го напипвам точно на нивото на долната челюст в бузата. Не се вижда нищо. Подвижно е, около 2 см. може би. Усеща лека болка само при натиск. Според мен не е лимфен възел, но не съм сигурна. Детето изкара вирус с кашлица преди близо две седмици, пи антибиотик Клацид и всичко беше наред до днес.
Много съм притеснена, ще ви бъда много благодарна да кажете какво да предприемем, какъв лекар да посетим или може ли при вас да дойдем за преглед.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Подкожно топче в бузата на дете

Мнение от професор Бранков » 25 мар 2017, 15:52

Не става ясно къде е това топче. Елате да прегледам детето в Детския център на Токуда, може да опитаме диагноза с ехограф. Ще преценя към кого евентуално да ви насоча.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

I.Yotova

Мнение от I.Yotova » 25 мар 2017, 18:19

Топчето се намира в бузата, близо до долната челюст. Може и да и лимфен възел, но не виждаме отдолу да има проблемен зъб, освен че расте шести.
Кажете в детския център по кое време може да се дойде и трябва ли да се запише час, за да ви открием.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 27 мар 2017, 19:10

Извинете, пак не става ясно къде е "топчето". Впрочем даже невиният растеж на зъб може да провокира увеличение на лимфен възел. Ще направим кръвно изследване и евентуално ехография.
В Детския център преглеждам внеки ден от 10.30 до 13.30. Ако няма да ползвате направление елате на място и се регистрирайте, независимо от часа.

I.Yotova

Мнение от I.Yotova » 14 апр 2017, 08:38

Здравейте отново, професоре.
Посетихме джипито и зъболекар, пуснахме кръвни изследвания - ПКК, ДКК, СУЕ и CRP.
И двете лекарки твърдят, че това е лимфен възел, подвижен, лека чувствителност при натиск. Около 1 см. Стоматологът казва, че няма видим проблем на мястото от зъбите. Не иска да правим снимка, за да не облъчваме детето.
Изследванията са перфектни, включително и crp- то, то е под 1. Единствено съвсем леко завишени лимфоцити, но в диференциалното броене са в норма.
На базата на това ни казаха, че нямало нищо притеснително и лимфния възел щял съм да отмине. Но вече минаха близо три седмици откакто го открихме, а промяна няма. Същият размер си стои, детето не го усеща и е жизнено. Аз обаче се притеснявам, защото не мисля, че е нормално да стои там увеличен. Какво ще ни посъветвате? Колко време е нормално да стои увеличен лимфен възел и трябва ли да се консултираме с друг специалист ? Въобще каква може да е причината за увеличаването му на това място? Благодаря ви предварително.
.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 24 апр 2017, 13:44

Не обичам да говоря наизуст. Топчето е най-вероятно лимфен възел, те много бавно изчезват. Но по принцип трябва да видя детето за да дам точен отговор.

Отговори