оток на вратлето

◼ Тумори на кожата и шията
Отговори
didinikol
Регистриран: 14 авг 2010, 14:14

оток на вратлето

Мнение от didinikol » 14 авг 2010, 14:51

Здравейте, професор Бранков!
Пиша Ви от гр. Габрово. Майка съм на 8 месечно момиченце. Когато детенцето ми навърши 3 месеца забелязах отзад на вратлето вдясно лека подутинка, която понякога дори синее. Заведох момичецето си при личния ни педиатър, който след преглед установи, че няма ограничения на движенията на вратлето и че не я боли защото при допир не реагира. Каза също, че най-вероятно става въпрос за някаква кистичка, която ще наблюдаваме дали расте и може да се наложи оперативна намеса. Междувременно ни направи и среща с хирург, който след прегледа неможа да каже нищо конкретно, само предположения от рода на кръвонасядане, киста, хематом и каза, ако искаме да разберем точно какво е трябва да постъпим в болница, на детето да се постави пълна упойка доколкото разбрах, и да се види на скенер. Предложи да не бързаме и да го наблюдаваме дали расте каза също така, че е възможно да се разскара само и да изчезне така както се и появило. Пет месеца по-късно това нещо си стои така, расте си пропорционално с детенцето ако мога така да се изразя, не е с някакви страшни размери, но ме притеснява и не смятам да отлагам повече, затова Ви пиша с молба за някакво мнение. Наясно съм, че без преглед неможете да се ангажирате с някаква конкретна диагноза, затова много бих искала ако е възможно да доведем детенцето си при Вас за консултация и ако се наложи и за операция. Много ще съм Ви благодарна, aко ми отговорите и в удобно за вас време да ни приемете. Забравих само нещо да допълня, че на самото вратле от раждането си има и като спукани кръвоносни съдчета, стои червено, това го имаше и на клепачите и на очичките, но то почти изчезна,остана само червенината на вратлето и този оток, за който писах по-горе.
Предварително Ви благодаря и се надявам искренно да ни помогнете.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: оток на вратлето

Мнение от професор Бранков » 22 авг 2010, 22:12

Потърсете ме на 0888 373 857 да се уговорим за консултация.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

didinikol

Мнение от didinikol » 24 авг 2010, 22:08

Здравейте отново, професор Бранков!
Чухме се със Вас по телефона, бяхте така любезен и ни казахте, че ще ни приемете за преглед в Пирогов, в който ден решим до 9 сутринта, но забравих да Ви попитам нещо много съществено, а именно, трябва ли ни направление от личния лекар или може и без направление. Реших да пиша тук и да чакам отговор за да не Ви безпокоя отново по телефона. Ще чакам да ми отговорите за да знаем какво да правим и да дойдем при Вас.
Благодаря предваритело.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 28 авг 2010, 21:09

Нужно е направление от личния лекар № 3, но с код 25 (за хирург)

didinikol

Мнение от didinikol » 01 окт 2010, 16:10

На 3.09 бяхме на преглед в Детска хирургия Пирогов.Благодаря Ви, че ни приехте и прегледахте дъщеричката ми.Тогава ни казахте,че става въпрос за някакво комбинирано заболяване на кръвоносната система и лимфните възли/дъщеря ми на 9 месеца има подутина отзад на вратлето,която леко синее и червеникави петънца по тила,които на моменти изчезват и пак се появяват/.Казахте ни, че е необходимо да постъпим при вас да се направи скенер за да се види да няма и нещо навътре към гръбначния стълб, и да се отстрани проблема оперативно.Посъветвахте ни обаче да не бързаме,че не е спешно да изчакаме детенцето да стане поне на 1,5-2 годинки и тогава да Ви потърсим отново.Така и смятаме да направим както ни посъветвахте,но до тогава ще ме измъчват доста въпроси,които ми се иска да Ви бях задала тогава на място но чувайки за операция се притесних много и неможах да Ви питам каквото и да било друго.Педиатърката на дъщеричката ми също искаше да разбере повече но за жалост аз неможах да и кажа подробности.Ето защо Ви пиша отново с молба ако е удобно да ми отговорите на някои въпроси, а именно:1. Как се нарича това заболяване, за да се информираме повече за него.2.Вродено заболяване ли е според вас или се е получило впоследствие от нещо.3.Възможно ли е да се появат и на друго място подобни подутини така да ги нарека.4.Има ли някакъв шанс това заболяване да се оправи с медикаменти ,или в още по-добрия случай да отшуми и да отмине само или единственното решение на проблема е оперативно./този въпрос го задавам защото на моменти сякаш отока намалява и придобива нормален цвят като останалата и кожа/.5.Трябва ли да внимаваме с тази подутина всмисъл при допир при къпане,обличане и т.н. и накрая ако все пак единственния изход е операция, когато дъщеричката ни стане на около 2 годинки и положението си е същото ,трябва ли отново да идваме при вас за преглед или направо с направление от педиатърката за постъпване при вас да дойдем за скенер и операция.Доста дълго и объркано стана ,но се надявам да ме разберете и да ми отговорите на въпросите доколкото Ви е възможно за да внесете някаква яснота относно заболяването.Още веднъж се извинявам ,че всичко това не го обсъдихме на място и ,че тук Ви питам за това.
Предварително Ви благодаря за отделеното внимание.
Диана

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 11 окт 2010, 06:04

Това прилича на лимфангиом или лимфохемангиом. Едва ли има на друго място. Не е проблемно, няма да се усложни, едва ли ще расте повече, не може да се усложни. Трябва да се оперира, но не е бърза работа.

didinikol

Мнение от didinikol » 11 окт 2010, 15:30

Благодаря Ви за отговора,професор Бранков.
Настройваме се психически за операция и когато попорастнем живот и здраве след година ще Ви потърсим отново.

didinikol

Мнение от didinikol » 25 фев 2011, 15:38

Здравейте,професор Бранков!
Отново се нуждая от Вашето мнение.
Предстои ни да поставим ваксина против морбили, рубеола и паротит.Ние сме със подутина на вратлето отзад с червеникави петънца в тази област ,най-вероятно лимфангиом или лимфохемангиом и се притесняваме за тази ваксина.Прочетох за нея , че е тежка ваксина и макар и рядко като страничен ефект се появява оток на врата и бузите.Мислите ли ,че в нашия случей би могло да стане някякъв проблем или усложнение като я поставим / само да спомена ,че досега от другите ваксини не сме имали проблем/?
Благодаря Ви предварително.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 26 фев 2011, 11:05

Няма никакъв проблем да направите ваксината. Все пак кога ще доведете детето?

didinikol

Мнение от didinikol » 28 фев 2011, 12:09

Благодаря Ви за бързия отговор.Ще поставим ваксината.Когато доведохме детенцето си при Вас беше на 8 месеца, тогава я прегледахте и казахте за какво става дума и ,че е необходима операция но да не бързаме да изчакаме да стане по-големичка поне на 1,5-2 годинки тогава да се оперира.Казахте да го наблюдаваме и ако започне да расте да Ви търсим, но засега подутинката си стои една и съща.Вмомента сме на 1г. и 2 м., ако мислите ,че е необходимо да я доведем по-рано ще я доведем. Тогава казахте също, че е необходим скенер за да се види всичко, той при постъпване за операцията ли ще се прави или ще трябва да идваме два пъти за скенер и после за операция? Моля Ви кажете ни как да постъпим да изчакваме ли още или да идваме? И ако кажете да идваме какво е необходимо да носим като документи имам впредвид?
Благодаря Ви.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 06 мар 2011, 10:26

Отново ще кажа: Това е вродено заболяване, деформация на шийните венозни и лимфни съдове, която образува кисти. Нарича се лимфохемангиом. Появява се най-често на шията и гърдите. Едва ли ще се получи на друго място. Самостоятелно няма да изчезне. Оперира се веднага, ако има тенденция да нараства. Иначе се изчаква растежът докъм 2 – 3 годинка. Като дойде време, елате да ви приема и да направим скенера.

Отговори