фимоза при бебе

◼ Слепване кожичката на пениса
I.Dragieva
Регистриран: 13 мар 2014, 01:27

Re: фимоза при бебе

Мнение от I.Dragieva » 13 мар 2014, 02:19

Здравейте, професор Бранков,
първо бих искала да изкажа искрената си благодарност за професионализма, който проявявате и за безценната информация, която ни предоставяте, по тези така важни въпроси, свързани с нашите деца. Радвам се, че се натъкнах на вашите статии навреме и спестих на сина ми излишният стрес от аблацията.
Той в момента е на 4 години и 8 месеца, почистваме редовно пишлето, докъдето позволява. Действително с времето кожичката се отлепя постепенно. В момента достига до средата на главичката. Преди седмица при рутинното почистване, забелязах изтичане на бял секрет от периферията на кожичката. Сина ми не се оплаква от болки или парене, не се наблюдава и локално възпаление. Преди 3 дни, обаче започна да покачва температурата до 39 градуса, има и чести позиви за уриниране, без болки. Направихме консултация с педиатър и изследвахме кръв и урина. В резултата на урината има наличие на албумин, слуз, бактерии и 10 - 12 левкоцити. Педиатъра ни насочи към нефролог. Въпросите ми към Вас са два: Възможно ли е възпаление на препуциума да инвазира и да прерасне във възпаление на пикочния мехур, уретрите или бъбреците и съответно да е причина за отклоненията в изследването и ако нефролога ми препоръча извършване на манипулацията по отваряне на пишлето как да постъпя?
Пропуснах да отбележа, че ние сме от Ямбол и при сондиране на различни мнения по въпроса с фимозата, установих, че всички лекари са на мнение, че трябва да се извърши насилствено и в ранна възраст, а ние сме съществено закъснели в това отношение. А що се отнася до извършването на въпросната манипулация по забелване, щадящо и под обща анестезия, се оказва че тази тема е абсолютно табу.
Предварително Ви благодаря за отделеното време и внимание.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 мар 2014, 20:02

При Вашето дете вече е време да се направи внимателно забелване, но задължително под обща упойка. Освен това наличната инфекция подсказва, че не трябва да се бавите. Но искам да подчертая, че всяко насилствено забелване и то в амбулаторни условия води до нацепване и разкъсване на финната лигавица, което ще влоши значително нещата.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

alienor
Регистриран: 08 сеп 2014, 09:41

Мнение от alienor » 08 сеп 2014, 09:57

Здравейте, и аз имам същия проблем със забелването на сина ми. Когато беше на 7-8 месеца отидохме да го забелят защото имаше някаква фимоза, личната лекарка каза каква е точно, но не помня медицинските термини ... както и да е забели го хирург, който тя препоръча. Като до преди тази болезнена манипулация тя беше казала изобщо да не пипаме пишлето на детето. Та хирурга го забели с ръце и каза да не мажем с нищо и първите дни да не пипаме , а после да почнем да забелваме по малко по няколко пъти на ден. Така и направихме и въпреки, че по няколко пъти на ден забелвахме кожата пак си залепна... сега детето стана на 11 месеца и пак ходихме да го дръпне онзи и пак рев и болки при пишкане... и сега пак кожата си залепва въпреки , че я дърпаме... направо се видях в чудо вече и не знам къде да го водя и какво да го правя. Да не говорим, че каквото и да е обезболяващо не иска да му сложи и само се стресира детето. За мен си е очевидно, че пак ще трябва да се забели от уж "специалист" . но какво да правя и дали може някъде да го направят с упойка или нещо подобно, с което няма да усети болка? Или как във вкъщи да го подръпваме защото сега само главичката се показва, надолу всичко е залепнало. Забравих да кажа, че след всяка смяна на памперсите го забелваме, но явно без резултат. И ако може да ми отговорите на какво се дължи това постоянно залепване?

anakalpazana
Регистриран: 30 юли 2015, 19:33

Мнение от anakalpazana » 30 юли 2015, 19:44

Здравейте, и аз се интересувам защо непрекъснато залепва след като е забелено пишлето. Синът ми е на две години и пет месеца. Още миналата година лятото в банята кожичката се сцепи (явно съм дръпнала малко повече). Промивах с реванол, смрадлика и мазах с гентамицин и се оправи. От тогава на два пъти тръгва да залепва отдолу при ципата от двете страни и два пъти се разлепва по същия начин. Преди два дни при къпане, отново беше позалепнала от едната страна,се разлепи кожичката и от долу имаше бяло топченце,което беше доста залепнало. Махнах го в банята,после промих с кислородна вода,реванол и намазах с гентамицин(всичко съпроводено с доста рев ;( . Лошото е че на мястото на топчето има раничка която започва да ме притеснява защото не се оправя. Днес сварих смрадлика и го сложих за седне в леген (със смрадлика) за 10-15 мин. Та въпросът ми е ако до утре със смрадликата и гентамицин ще намажа пак, не се подобри къде да го заведа? Предварително Ви благодаря.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 авг 2015, 06:32

Здравейте,
нещо не е на ред със сървъра, чак сега виждам постинга Ви.
Не е задължително на всяка цена да се постига разлепване. Усилията за забелване водят до травмиране и ожулване, което засилва слепването. А кислородна вода повече не ползвайте. Аз лично препоръчвам само промивки или компреси с риванол.
Съветвам Ви да оставите нещата на спокойствие, просто измивайте нормално с бебешки шампоан. Когато всичко утихне доведете детето при мен в Детския център на Токуда.

Христина Манолова
Регистриран: 11 авг 2015, 12:51

Мнение от Христина Манолова » 11 авг 2015, 12:54

Здравейте, д-р Бранков! Синът ми е на 11 месеца и до сега по съвет на педиатър не сме извършвали никакви манипулации на пенисът му. Но преди два дни реших да видя дали е започнал процесът на естествено забелване и установих, че кожичката е срастнала доста, като при опит за леко забелване се вижда съвсем малък отвор от където да излиза урината. Нещо като на последните снимки от статията Ви, но без видимо възпаление. Уринира си спокойно без болка, няма зачервяване. Не знам има ли повод за притеснение, защото отворът е около милиметър-два и се притеснявам да не се затвори напълно, а и дали това срастване може да се оправи само или в такава фаза вече е необходима хирургична намеса. Много съм притеснена! Какво ще ме посъветвате, необходимо ли е да го прегледа хирург и ако да препоръчайте ни подходящ от Варна? Благодаря ви, предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 15 авг 2015, 20:09

При положение, че върхът на кожичката доста се е слепнал, това затруднява нормалното уриниране и може да последват вторични инфекции. Потърсете д-р Румен Христов от детската хирургия на Света Ана.

Vasilka_Mancheva
Регистриран: 11 сеп 2015, 01:53

Мнение от Vasilka_Mancheva » 11 сеп 2015, 03:07

Професор Бранков педиатърът ни вчера забели пениса на моето дете без предупреждение естествено уж само да види как вървим в тази посока . Проблемът е че бебето сега явно получава инфекция или поне аз се притеснявам от подобен род развитие. Зачервено е мястото и бебо плаче когато трябва да се изпишка. Въпросът ми се състой в това как най - добре да постъпим и къде да го заведем за да предотвратим инфекция или ако има такава да се действа адекватно. За сега мажем с гентамицин, но не ми се обясни вътре самата главичка ли да се маже отвън ли?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 сеп 2015, 15:31

Аз лично препоръчвам компреси с риванол - няколко големи напоени марли поставени върху членчето под памперса. Сменят се поне 4 пъти дневно след напишкване. Когато мястото се успокои тогава може да се види докъде са стигнали нещата. По принип щом вече веднаж е забелен, трябва да продължите с тези манипулации, но трябва контрол от страна на лекар, опитен в тези неща.

joana_88_
Регистриран: 28 ное 2015, 10:52

Мнение от joana_88_ » 28 ное 2015, 10:57

Здравейте, проф. Бранков! Нашето притеснение относно пишлето на сина ни (на 1г и 2 мес.) е, че забелязахме слепване от долната страна на кожичката върху главичката. Още на около 6 месеца педиатърът забели главичката постепенно на 2-3 консултации и ние продължихме вкъщи. Не сме заголвали абсолютно всяка вечер, но винаги се показваше главичката. Сега последните няколко вечери забелязахме, че тънката ципа от долната страна си остава, а отгоре си слиза спокойно. Не посмяхме да насилваме нещата. Ще се консултираме и с личния лекар на детето, но според вас дали има повод за притеснение? Благодаря предварително! Лек ден!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 01 дек 2015, 17:31

Дотук много добре. Просто не насилвайте нещата. Всичко постепенно ще си дойде на мястото :)

Бял вълк
Регистриран: 28 дек 2015, 17:37

Мнение от Бял вълк » 28 дек 2015, 17:54

Здравейте д-р Бранков,

Пиша Ви по повод притесненията, които имам. Става въпрос за сина ми,който е на 2,7 години. Не съм го водила да го забелват,нашата педиатърка ме посъветва към 5 месечната му възраст да започна леко и без да насилвам да подръпвам колкото позволява самата кожичка по време на баня и да мия с водичка. От тогава досега така и правя всяка вечер вечерния тоалет. Не се е забелила изцяло,но не съм срещала проблеми със стеснения, т.е. кожичката е достатъчно отпусната, за да може като я дръпна да се открие част от главичката, като след това винаги съм връщала. Появявали са се и бели топченца, доколкото разбирам смегма, които по време на тоалет са се махали,отмивали или отлепяли.
Снощи обаче забелязах,че при миенето потече бяла течност като гной. Измих го,не съм мазала с нищо, а сутринта пишлето беше по-червено,като възпалено. През деня му правя промивки с много блед разтвор на калиев перманганат,един път вана със смрадлика,мазах няколко пъти с риванол,както и с гентамицин. Пишка спокойно, но има драма ,когато тръгна да го промивам,изглежда го боли или има дискомфорт,Боя се да не го стресирам допълнително,но доколкото разбирам промивките поне са неизбежни.
Какво ме съветвате - да продължа с промивки и мазане с риванол,да почиствам ли пишлето по обичайния за нас начин - с водичка при вечерния тоалет доколкото позволява самата кожичка дръпната назад? Нужно ли е да го водя на хирург или уролог или да следя и ако възпалението и дискомфорта отминат да не предприемам нищо специално? Това, че има някакво възпаление говори ли, че сме тръгнали по пътя на слепването и хирургическата намеса е неизбежна или след като отмине и се успокои мястото можем да продължим с лекото дръпване и миене с топла водичка без да насилваме нещата?

Благодаря Ви предварително!

Поздрави: Ташева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 30 дек 2015, 07:20

Здравейте, постъпвали сте много правилно и явно резултатите са добри. Наистина понякога смегмата се втечнява и дава локално зачервяване, нещо като леко възпаление, но промивките и компресите с антисептични разтвори са достатъчни. Продължавайте хигиената по същия начин, без да стресирате детето. Засега не препоръчвам среща с уролог или детски хирург.

Lunagirl
Регистриран: 04 мар 2016, 23:01

Мнение от Lunagirl » 05 мар 2016, 13:12

Здравейте,

имам син на година и шест месеца. До към осмия месец не сме забелвали, но се подлъгахме и започнахме всяка вечер да забелваме в коритото по време на къпането. Може би след около месец успяхме да го забелим без сила, но се получи леко сцепване на кожичката. На следващия ден отидохме на лекар за съвет и той ни каза да не правим нищо, защото състоянието ще се влоши и може да се получи възпаление. Така оставихме нещата до след около месец. При консултацията с педиатъра ни, аз помолих да погледне пишлето и ми даде съвет (то вече пак беше сраснало). Без да попита, тя насилствено го забели и отново кожичката се сцепи. Каза ми да го слагам в тетра и да го мажа сутрин и вечер с гентамицин. Така и направих, но при забелването тя не го бе забелила докрай. Всяка вечер го забелвах, но сега отново е почти затворено. Забелязвам, че има микро-белези. Искам да оставя нещата така и да спра да забелвам, но незнам дали не е късно. Трябва ли да се направи някаква манипулация или може да оставя нещата така,както са в момента и да спрем със забелването?

Благодаря Ви предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 12 апр 2016, 15:57

Здравейте,
чак сега виждам постига Ви. Сървърът не винаги праща информация за нови писма.
Предлагам да дойдете на преглед при мен и да обсъдим ситуацията. Потърсете ме на 0888 373 857

Отговори