фимоза при бебе

◼ Слепване кожичката на пениса
Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: фимоза при бебе

Мнение от професор Бранков » 24 апр 2010, 08:00

На тази възраст това не е нормално. Доведете детето при мен.
В "Пирогов" преглеждам с направление № 3 и код 25, а в частната клиника - на 851 00 99
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

nunu
Регистриран: 03 юни 2010, 14:29

Мнение от nunu » 03 юни 2010, 14:40

Здравейте,
Имам син на 9 месеца. Когато навърши един месец педиатъра ни препоръча да забелваме по малко пишлето. Правихме го по-малко от месец и тогава прочетох статията на проф. Бранков и спряхме забелването. Тогава имаше малък отвор, както на снимките в статията. Преди няколко дена забелязах, че кожичката се е затворила съвсем и малкото отворче го няма или е станало много малко и не се вижда. Поне аз не го виждам. Иначе синът ми си се изхожда нормално, без проблеми и болки. Той от известно време вече си играе с пишлето, пипа го, дърпа го и затова ми е странно, че се е затворила кожичката. Кожата не е увредена, както на снимките в статията, но е слепнала. Притеснението ми е, че не се вижда отворчето и, че явно е станало по-малко от преди. Нормално ли е това, има ли причина за притеснение? Бих могла и снимки да изпратя, тъй като не живея в София, а на другия край на България и би ми било трудно да дойда.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 03 юни 2010, 17:15

Може спокойно да изчакате. Процесът на разлепване трае докъм 3 годишна възраст.

nunu
Регистриран: 03 юни 2010, 14:29

Мнение от nunu » 15 юни 2010, 13:22

Здравейте отново, професор Бранков.
Благодаря за бързия отговор. Сега пиша с друг въпрос.
От няколко дена забелязах, че когато пишка синът ми се отделя някякъв секрет. Тъй като му слагам пелени, виждам как остават жълти наситени петна върху пелената. Когато погледна чурката не се вижда нищо. Писах ви по-рано, че е доста слепена кожичката и почти не се вижда отвор.
Личният лекар каза, че този секрет се дължал на факта, че не забелваме и ни препоръча да посетим хирург. Също така каза и, че травмата щяла да е по-голяма ако се забели в по-напреднала възраст, отколкото сега. Притеснявам се обаче хирургът да не забели насилствено чурката. Какво ще ме посъветвате? Нормален ли е този секрет? Знам, че по принцип има някакъв секрет като перлички, но не мога да кажа дали е това - на пелената се вижда само жълто петно.
Живеем в Приморско и София ни е доста далече. Ако имате колега с вашите възгледи, който да живее в град по-близко да нас, ще съм ви благодарна ако ми дадете координатите му.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 16 юни 2010, 20:47

Трудно ми е да дам съвет отдалече. Детето Ви е още малко и няма нужда да се забелва насила. Секрет може и да има, но това едва ли е от слепването. Ако много травмирате мястото ще вземе наистина да се възпали. В Бургас потърсете д-р Мигаров.

ves_e
Регистриран: 03 сеп 2010, 17:15

Мнение от ves_e » 03 сеп 2010, 17:31

Проф. Бранков, моля и аз за съвет!
Въпреки настояването на личната педиатърка на сина ми , аз не позволих забелване преди да навърши 3 годиники. ПРез това време само съм отваряла колкото позволява кожичката, за да го измием при баня. Сега вече синът ми е на 3 год и 3 мес. Кожичката се отваря до може би 1/3 от главичката. Няма проблеми при пишкане. Какво да правим от тук нататък. При положение, че не се е забелила до тази възраст, трябва ли да го направим вече оперативно. И ако е така, моля, препоръчайте ми ваш колега от Пловдив. Знаете ли да има такъв, който да извършва тази манипулация с краткотрайна пълна упойка, каквато вие препоръчвате. Имам поне 10 познати, които забелиха пишлетата на децата си при различни хирурзи или уролози много преди 3 годинки и никой не е използвал каквато и да е упойка (освен крем Лидокаин в 2-3 случая), а на мен не ми иска да става така, травмата е наистина ужасна.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 сеп 2010, 17:19

Спокойно може да изчакате още годинка. Не е проблем. Единствено проблем би имало ако е налице много тесен кожен пръстен. Но трябва да го видя. За Пловдив не гарантирам.

kapico
Регистриран: 13 окт 2010, 12:42

Мнение от kapico » 13 окт 2010, 14:56

Здравейте, проф.Бранков!
Повдигам темата по този актуален за мен в момента въпрос.
Нашето бебе е на 5 и половина месеца, след навършване на 1 месец педиатъра му препоръча внимателно почистване на препуциума докъдето позволява с цел постепенно отваряне. Според вашата статия и приложения снимков материал стигам до извода, че към онзи момент сме имали физиологична фимоза. Стриктно спазвахме препоръките на педиатъра, но въпреки нашите действия около 4-я месец забелязах стесняване на отвора, което обсъдихме на следващата консултация и насоките бяха да продължаваме с почистването. При настоящата ни консултация (11.10.) отново проверихме състоянието, при прегледа педиатъра ни по невнимание сцепи кожичкката, самото процепче се зачерви леко. Според мен към настоящия момент тази червенина отминава, детето няма проблем с оринирането, това което ме притеснява е, че при така създалите се обстоятелства педиатъра ни видимо се притесни по време на прегледа и ни предписа Фусикорт крем два пъти дневно. До момента не съм мазала с предписаното лекарство, тъй като не одобрявам този вид препарати. Доколкото разбирам лекарството е предписано с цел предотвратяване на бактериална инфекция. Въпросът ми към вас е мога ли да почиствам тампон с реванол наранената повърхност или с калиев перманганат (и какъв да е разтвора - блед или наситено розов)?
За да бъда по-конкретна моля да погледнете снимките от линка по-долу на моментното ни състояние и да ми отговорите дали се налага да ви посетим.
http://www.dropbox.com/gallery/2711337/ ... a?h=fd232f
Благодаря предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 15 окт 2010, 15:34

Препаратът Фузикорт съдържа корстикостероид, но той няма да помогне. Не предприемайте нищо. Детето е още малко за някакви действия. Може да го почиствате с Риванол или много бледо-розов Калиев перманганат

kapico
Регистриран: 13 окт 2010, 12:42

Мнение от kapico » 19 окт 2010, 22:59

Благодаря проф.Бранков!

desitka80
Регистриран: 02 дек 2010, 13:35

Re: фимоза при бебеа

Мнение от desitka80 » 02 дек 2010, 13:46

Здравейте проф.Бранков,
бих искала да Ви попитам, вчера водих сина си, който е на 1 год и 2 месеца при уролог и той му оголи пишката (насилствено) беше много болезнено и много плака.Преди да го заведа бях успяла да му я заголя но не много. После ме посъветва да го правя всеки ден и да го мажа с Гентамицин, днес като го направих с много мъки и борба, защото малкия не дава да го доближа, забелязах че му е много кърваво червена главичката, до колкото успях да я огледам и сега има температура над 38 градуса. Нормално ли е това и трябва ли да го прегледа доктор? Освен това плаче много когато пишка, което предполагам е нормално след такава манипулация.
Благодаря Ви предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 12 дек 2010, 13:50

Извинете, че не отговорих навреме. След тази гавра с пишоната направо я оставете на мира. Не пипайте нищо! В такива случаи се правят компреси с Риванол. Надявам се да се е разминало. ПОВЕЧЕ НЕ ХОДЕТЕ ПРИ УРОЛОГ.

Galiva
Регистриран: 14 фев 2011, 14:10

Мнение от Galiva » 14 фев 2011, 14:18

Здравейте проф. Бранков,

Синът ми стана на 2 г. и въпреки, че от бебе се опитваме по малко да забелим кожичката на пениса му (без да упражняваме насилие), все още не сме се справили успешно. От едната страна кожичката е напълно забелена, но от другата е съвсем залепнала. Отделно от това, той не позволява лесно да го правим, вероятно чувства някакъв дискомфорт.

Моля за съвет необходимо ли е да предприемем някакви други действия или да продължаваме да опитваме и докога.

Благодаря предварително!

bam_bi19
Регистриран: 17 фев 2011, 13:20

Мнение от bam_bi19 » 17 фев 2011, 16:11

Здравейте проф.Бранков!

Имам близнаци момчета на 2,6г. От малки по инструкции на педиатърката ни при всяка смяна на памперс отваряме пишета (без да ги насилваме и до колкото може) и почистваме с преварена вода. Но от 1м. забелязах, че подкожно се е събрал мастен секрет и тъй като така и не успяхме да отворим пишетата повече от нужното, за да могат да уринират спокойно, този секрет не може да бъде изваден. Освен това от 3 седмици всяка вечер вдигат до 37,7 темп., която през деня изчезва. Водих ги при педиатърката ни и тя ни посъветва да потърсим помощта на хирург. Притеснявам се, че може да стане някаква инфекция (ако оставя нещата така) и също, че при "по-агресивна" интервенция от хирург, може да се стигне до разкъсвания. Не зная как да постъпя и моля за съвет! Благодаря!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 26 фев 2011, 11:12

Мисля че вече говорихме на тази тема. По принцип такива решения се вземат след личен преглед. Както прецених вече е време за намеса.

Отговори