фимоза при бебе

◼ Слепване кожичката на пениса
milena
Регистриран: 06 фев 2008, 10:32

фимоза при бебе

Мнение от milena » 06 фев 2008, 10:41

Здравейте

Въпросът ми е конкретно към доц. Бранков. Още от раждането на нашето бебе педиатърката ни препоръча да оголваме постепенно главичката на пениса. Следвахме указанията, но към 5 месец се получи нещо като леко срастване и оголването беше почти невъзможно. Пенисът изглеждаше точно както снимките във вашата статия в сйата на mama.bg. След консултация с педиатърката ни насочиха към Пирогов където ваш колега уролог оголи пениса напълно. След процедурата вече трети ден бебето уринира изключително трудно и болезнено, вечер вдига температура и изобщо всичко преминава доста болезнено. Освен това пенисът е по подут от обикновенно. Консултирахме се отново с уролога и той каза че тези симптоми са нормални. Бихте ли ни дали вашето мнение по въпроса и ако според вас има проблем, кога можем да посетим вашата клиника. Надяваме се на отговор защото наистина сме доста безпомощни в момента поради наличието на толкова противоречиви мнения. Предварително ви благодарим!

beni_ji
Регистриран: 11 фев 2008, 13:39

Re: фимоза при бебе

Мнение от beni_ji » 11 фев 2008, 13:44

Здравейте проф.Бранков.Искам да ме посъветвате как да постапя,сина ми е на 7 месеца и половина.Още на първата консултация ми казаха че е с физиологична фимоза и да не правя нищо.Мина доста време и все още ми казват нищо да не правя.Четох че физиологичните фимози се оправят към 2-3 год възраст,така ли е наистина?Какво ще ме посъветвате Вие?Благодаря Ви предварително!

milena
Регистриран: 06 фев 2008, 10:32

Мнение от milena » 15 фев 2008, 13:20

Здравейте
Аз така и не дочаках отговора на проф. Бранков. Оказа се, че бебчо е получил гнойна инфекция от "професионалната интервенция" която извърши лекарят от детска урологична клиника в Пирогов. После попаднахме на д-р Момчилов, пак от същата клиника, който предписа антибиотик за мазане и изобщо се отнесе много коректно и професионално. Във връзка с горната публикация ви съветвам наистина не правете нищо до една две години. Това беше най - кошмарната ни седмица от раждането на бебето. Болеше го ужасно, не можеше да уринира изобщо, да не говорим, че не тръпеше никакви памперси и не спеше изобщо от болката. Ужасно трудно беше и поставянето на мазилото след усложненията. Въпросният лекар, който ни докара до това, дори не ни попита дали искаме да се прави това отделяне, ние бяхме отишли за подозрения на нашия педиатър относно тестисите. Освен това след манипулацията не ни каза, че трябва да се маже с нещо и че може да има усложнения. Да не говорим, че ни взе и пари! Но това е друга тема. Използвам случая специално да благодаря на д-р Момчилов!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 16 фев 2008, 10:31

Моля да ме извините, но проблемите в болницата ме бяха ангажирали много и нямах време за форума.
При затворената кожичка, което е нормално състояние за бебетата, не трябва да се прилагат насилствени действия.
Докъм 3-та година настъпва постепенно и спонтанно разлепване. Грубата манипулация води до сериозни усложнения. В случай че те възникнат препоръчвам компреси с Риванол. Иначе родителите трябва да поддържат нормална хигиена на мястото като полека отварят препуциума без насилване.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

paun4eto
Регистриран: 19 мар 2008, 17:40

Мнение от paun4eto » 19 мар 2008, 18:00

Здравейте професор Бранков!
Прочетох ,вече късно ,че не трябва насилствено да се забелва кжичката на пениса при бебета на 1 годинка.Вчера обаче на консултацията като показох пишлето на педиатъра ни ,който също е на това мнение ,видя ,че пишлето е затворено до горе и прозира ,даже вече се надува под кожичката събрана много смегма :oops: май така се казваше!Та дори и той на това мнение реши и я забели със ръцете и две марли със реванол,изчисти се всичко сега бебо вече втори ден е по-добре не плачи при уриниране,което вчера беше най-голям проблем!Кисни във легенче със мн.слаб разтвор от калиев перманганат!Д-рът ми каза да мажа със гентамицин ,аз обаче във къщи го забелих пак...за да го намажа .Разкървих го наново :( и кожичката си остана ,ошашавих се и едва се осъзнах и незнам даже как я върнах! :? Днес бяхме на преглед да го погледне как е и ми показа само половината главичка да отварям и мажа и ,че това е достатъчно,а аз го питах защо след като вече безтуй е отворена поне да я потдържам ,да минава този зор, а той ми обясни точно това което ми се случи и затова да не пипам по-надолу!
Та сега след дълги обяснения ,да ви попитам като забелвам само половината няма ли да срасне пак така и след време пак да се налага отваряне ,което са пак болки за детето!Да отида ли до специалист/хирург ипи уролог да потърся/ за допълнителна намеса това пръстенче тясното от кожечката да се цепне или нещо там каквото се прави и от сега да си зараства отворено и да няма проблеми занапред?!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 25 мар 2008, 10:08

Вие вече сте започнали със забелването, така че сега продължавайте внимателно до там, докъдето поддава, без да го насилвате. С течение на времето кожичката ще се отлепи, но трябва да стане постепенно.
Ако има кървене или цепване, правете компреси с памук и риванол.

Nelt
Регистриран: 25 мар 2008, 23:52

Мнение от Nelt » 26 мар 2008, 00:16

Здравейте професор Бранков,
Моля за Вашия компетентен съвет относно третирането на пениса на сина ни, който е на 5 месеца. До този момент, по съвет на педиатъра ни, не сме го забелвали. Притеснението с мъжът ми идва от там, че педиатърът ни съветва след навършването на 1 годинка, да заведем детето на хирург, който от веднъж да забели пениса му. Чували сме, че тази процедура е доста травматизираща за детето. Въпросът ни е, дали може да се избегне и няма ли друга алтернатива, която няма да травматизира детето? Потърсихме мнението и на друг педиатър, който ни каза, че сме закъснели със забелването и че сме допуснали огромна грешка, като не сме започнали още от първия месец, защото в момента синът ни има фимоза. Вече доста сме объркани и притеснени с мъжът ми. Моля Ви да ни посъветвате как да процедираме с третирането на пениса на детето ни.
Благодарим Ви предварително!

росита
Регистриран: 19 мар 2008, 15:52
Контакти:

Мнение от росита » 26 мар 2008, 11:10

Професор Бранков,моля Ви за съвет!
Сина ми е на 1 година и 21 дни,преди 2 седмици педиатърката се опита да го забели,два дни сина ми плака много и се свиваше при всяко пишкане.Мазах с Гентамицин след баня.Тя каза,че от едната страна не е забелена както трябва.Сега от дясно кожичката на членчето се забелва почти до долната част на главичката,а от лявата страна е залепена близо до каналчето от което пишка.Какво да правя?
Всяка вечер по време на баня забелваме,колкото позволява и поливаме с вода пишлето.Ще се отлепи ли кожичката постепенно или на ново ще приживее тези мъки детенцето,ако се налага пак да се забелва???
Благодаря Ви предварително за отделеното време!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 29 мар 2008, 10:01

Както разбирам и самите педиатри са на различно мнение. Аз препоръчвам да се изчаква докъм 2 - 3 година, като през това време по време на къпане кожичката се забелва леко дотам, докъдето позволява. Процесът на разлепване е естествен.
Ако вие обаче настоявате това да стане с манипулация, то за това трябва да се приложи краткотрайна обща упойка, която е безвредна. А ако случайно някой ви предложи обрязване, в никакъв случай не се съгласявайте.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 29 мар 2008, 10:05

росита написа:Ще се отлепи ли кожичката постепенно или на ново ще приживее тези мъки детенцето,ако се налага пак да се забелва???
Не позволявайте да преживее отново тези мъки. Ако все още има оток и възпаление, правете компрес с памук с Риванол. Измивайте го нормално, като забелване леко и не прекалявайте с мазилата. Нека нещата се успокоят. По-нататък може да го доведете да го видя.

Nelt

Мнение от Nelt » 30 мар 2008, 12:52

Здравейте професор Бранков.
Благодарим Ви за Вашият отговор! Ние решихме, да не забелваме пишлето на сина ни, но на последния преглед при нашия педиатър, за съжаление, без да ни предупреди тя го забели. В момента кожичката му е зачервена и леко подута. Ние му правим компреси с реванол и промивки с калиев перманганат. Добрата новина е, че сина ни няма болки, когато пишка. Това, което ни притеснява и бихме искали да попитаме е, дали след това забелване, трябва да продължим и ние да го забелваме или може да не го пипаме и това да стане от само себе си на по-късен етап? След като е разкъсана кожичката му, дали на по-късен етап това може да причини фимоза, поради това насилствено забелване? Моля, кажете ни как да постъпим?
Предварително Ви благодарим!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 03 апр 2008, 21:00

Оставете го така както е. Няма правило как ще продължи да се развива.
На даден етап е по-добре да го доведете при мен.

Nelt

Мнение от Nelt » 04 апр 2008, 00:07

Благодарим за Вашия отговор!
Ще се свържем с Вас на по-късен етап, както ни съветвате, но моля да уточните кога най-късно да Ви се обадим. В момента сина ни е на 5 месеца.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 апр 2008, 12:10

Нека навърши годинка, потърсете ме на служебния телефон 952 21 37.

snejbo
Регистриран: 14 апр 2010, 15:59

Мнение от snejbo » 14 апр 2010, 16:02

Проф. Бранков,

Преди около година Ваш колега дръпна пишката на сина ми (сега 4г. 2м.), тъй като главичката не се беше показала, след което 10 дни мазахме с Дефламол.
Сега все още се показва само главичката. Това нормално ли е? Не би ли трябвало вече да е по-забелена?

Благодаря предварително за отговора Ви!

Отговори