кръв в изпражненията

Отговори
nelkata
Регистриран: 16 ное 2016, 09:01

кръв в изпражненията

Мнение от nelkata » 16 ное 2016, 09:28

Уважаеми Доцент Бранков, имам нужда от вашият копетентен отговор. Дъщеря ми е на 8 г. През изминалото лято след ходене по голяма нужда на хартията имаше ярка кръв. Август месец отидохме на специалист, който установи, че има доста дълбока анална фисура. Направихме и кръвни изследвания, които бяха перфектни. Назначи едномесечно лечение, което се състоеше от киснене в смрадлика, мазане с Дефламол и пиене на течен парафин. По време на лечението нямаше никакви проблеми, но в началото на Октомври след изхождане отново имаше кръв. Отново на прегледа се установи, че фисурата не е зарастнала и назначи ново четиримесечно лечение. Десетина дни киснене със смрадлика, Дефламола и включи Evakol Junior, който трябвше да пие първия месец по две сашета на ден и от втория месец да започнем по едно саше, като каза ако отново се появи кръв да се върнем на две сашета. Проблеми нямаше, но като намалихме прахчетата на около десетия ден започна да се появява по много малко кръв и веднага започнахме пако по две. Смятаме следващата седмица отново да отидем на преглед. Много ни е притснено. Доцент Бранков, вие какво мислите?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: кръв в изпражненията

Мнение от професор Бранков » 18 ное 2016, 13:52

Вие давате Евакол, но не стана ясно дали се изхожда редовно, твърди ли са изпражненията, напъва ли се при дефекация, дъбго време ли стои в клозета. Фисурите са вследствие трудно изхождане. Евакол може да помогне, но дефламолетъ е лекува фисурите. Има други средства за целта.

Елате да прегледам детето и да поговорим.
Приемам в Детския център на Токуда всеки ден между 10.30 и 13.30
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Mariaiv
Регистриран: 19 яну 2019, 18:05

Мнение от Mariaiv » 19 яну 2019, 18:11

Здравейте, проф. Бранков! Преди няколко дни забелязах кръв по изпражненията на момченцето ми (2,6 г.) За съжаление , в паниката, не се сетих да го снимам. Беше като нишка отгоре върху акото, според мен не беше алена, не беше и много тъмна. Детето се развива нормално, храни се идеално, играе си, т.е не виждам нищо притеснително в поведението му. По голяма нужда ходи не всеки ден ,като изпражненията са големи и твърди почти винаги. От случая е ходил 2-3 пъти, не съм забелязала пак да има.

Бихте ли ме посъветвали какво да предприема. В предишен пост (от 2016 г.) видях, че преглеждате в болница Токуда. Ако смятате, че е нужна консултация, ще направя каквото трябва, дано да е нещо безобидно.

Благодаря Ви ! Бъдете жив и здрав!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 20 яну 2019, 11:16

Вие сама казахте причината - изхожда се нередовно с твърди изпражнения. Те дразнят лигавицата на ануса и се получава леко кървене. Трябва да го прегледам и да поговорим.

Mariaiv
Регистриран: 19 яну 2019, 18:05

Мнение от Mariaiv » 21 яну 2019, 09:42

Много Ви благодаря за бързия отговор! Ще изчакам само да мине грипната вълна и ще дойдем. Лека седмица!

motedy
Регистриран: 13 яну 2020, 20:30

Мнение от motedy » 14 яну 2020, 18:51

Здравейте!
Пиша Ви във връзка със сина ми. Той е на 12 години. Още от бебе се беше появила кръв в изпражненията. Тогава като алармирах личния лекар той просто пусна чревни изследвания (които се оказаха добри), кървенето продължи и аз четейки из разни форуми прочетох, че може да има някаква реакция към киселото мляко. Спрях го и проблема изчезна (или поне така си мислех...). Периодично се появяваше известно количество кръв, но не притесняващо (отдавах го на леко разкъсване около ануса). Преди около 2 месеца проблема се задълбочи. Кървенето се активизира. Ние сме от Търговище. Ходихме на хирург в Търговище и той каза, че е фисура. След хирургична интервенция, по думите на лекаря, фисура вече няма. Кървенето обаче не спря. Поради това постъпихме в детска хирургия във Варна, където направиха колоноскопия. При нея се оказа, че няма абсолютно нищо притеснително - нито полипи, нито фисури... нищо. Един месец нямаше никакво кървене и вчера отново се появи. Кръвта е ярко червена и цапа тоалетната. Появата й не е пряко свързана с твърдо и не толкова твърдо изхождане. Можете ли да ни посъветвате как да продължим с търсене на причината за това кървене? Благодаря!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 15 яну 2020, 21:18

Здравейте, обикновено кръв след изхождане се появява тогава, когато детето има продължителен запек или сериозна диария. Тя наистина се дължи на цепка на аналната лигавица. Странно ми е каква хирургична интервенция е правена при детето. Освен това, такава интервенция не е гаранция за излекуване на фисурата, особено ако основният проблем с изхожданията не е преодолян. Резултатът от колоноскопията е добър, но не изключва поява на нова фисура, или кървене от малък венозен съд. Това е тема на дълъг пазговор, не може да изчерпим темата по Нета. Добре е да дойдете да поговорим.

Pixela
Регистриран: 17 яну 2020, 20:09

Мнение от Pixela » 18 яну 2020, 11:43

Здравейте,

имам питане относно моето дете, което е на 8 години. След акане около 30-60 секунди започва да го боли дупето за около 4-5 минути. Яде предимно сухоежбини и не мога да го накарам да прояде манджи и супи. Има ли някакъв друг начин да се спре болката след изхождане?

Благодаря предварително

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 19 яну 2020, 08:48

Здравейте,
както правилно отбелязахте, детето яде предимно сухоежбини и не консумира манджи и супи. Това води до втвърдяване на изпражненията и затруднение в изхожданията. От Вас зависи да му създадете правилен режим на хранене. Започнете с убеждения - че няма да има болки, ако се храни с течни храни, повече плодове и зеленчуци, повече вода (не сокове и безалкохлни). Трябва да му съдадете рефлекс да се изхожда сутрин - събуждате го рано, за да може организмът му да се раздвижи, да изпие чаша топъл чай и да иде до тоалетната. Тренировката се прави с даване на сироп Фрутилакс (10 мл вечер) за 20 дни, а сутринта в първите 7 дни му поставяне анална свещичка Изилакс. Така приучавате организма му към правилен режим. Ако детето се стиска до вечерта, изпражненията стават твърди и го запичат. След месец може да повторите курса, ако ефектът отслабне.
Както казах, зависи само от Вас. Ако искате са се консултирате с мен, може да ме потърсите в Детския център на Токуда. Записвате се на телефон 02 403 4948 или 4000

Отговори