Обущарски гърди

Потребителски аватар
Deb
Регистриран: 06 фев 2007, 11:07
Контакти:

Обущарски гърди

Мнение от Deb » 06 фев 2007, 12:23

Здравейте, доц. Бранков! Знам, че темата е дискутирана, но ми се искаше да изкажете мнение конкретно за сина ми (8 месеца). На втората консултация след раждането, личният му лекар каза, че има т.нар. "Обущарски гърди" и ни изпрати за консултация при д-р Кожухаров (от Русе сме). Той каза, че за момента не вижда нищо притеснително, смята, че няма да има проблем за сърцето или белия дроб, но ако искаме за всеки случай да се консултираме и с Вас. Това и правя, макар и късно. Ето снимка на сина ми - http://snimka.bg/album.php?album_id=102407 На горната е в спокойно положение, а на долната е в момент на хълцане. Снимките са от преди 3-4 месеца, но сега положението не е много по-различно. Смятам, обаче, че не се е влошило. Даже понякога ми се струва, че е доста по-малко вдлъбването, но може и просто да си въобразявам :roll:
Моля Ви да споделите мнението си, дали проблемът е сериозен и дали би създал усложнения занапред, поне доколкото се вижда от тези снимки.
Пропуснах да кажа, че повръща от самото раждане или поне от 3-4 дена след това, тъй като тогава ми го дадоха да го видя за пръв път. В момента повръща значително по-рядко, но поне по веднъж между всяко хранене (по мъничко). Дали повръщането може да има някаква връзка с проблема с гръдната кост?
Благодаря Ви предварително за вниманието и за всичко, което правите с такава любов и отдаденост! Изображение

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 09 фев 2007, 17:28

Здравейте,
обущарските гърди се проявяват слабо още от раждането или скоро след него. Постепенно в по-голям процент дефектът се задълбочава. Препоръчва се гимнастика и плуване при по-големите деца, но рядко има ефект. Оперативното лечение може да се наложи още на 5 - 6 годишна възраст, но обикновено към 15 -16 година проблемът трябва да е разрешен хирургично.
В някои случаи има връзка между тях и повръщането - това е като съставна част от общо комплесно заболяване на свързващите тъкани. Сега е още рано, на след 1 годинка е хубаво да го изследваме по-подробно.
Колкото до повръщането, подхождайте така както при всички бебеба - по-гъсти храни, вечерно време съвсем лека храна и малко течности, ако трябва - Мотилиум.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Потребителски аватар
Deb
Регистриран: 06 фев 2007, 11:07
Контакти:

Мнение от Deb » 09 фев 2007, 19:52

Благодаря Ви! Изображение Живот и здраве на лято сме при Вас. :D
Изображение

olga
Регистриран: 13 сеп 2008, 20:18

Re: Обущарски гърди

Мнение от olga » 13 сеп 2008, 20:59

Здравейте, тази тема е малко дискутирана по български форуми. Искам да Ви предложа по- вече информация, но тя е на руски. http://www.pedsurg.ru/article30.htm#t3 http://www.chkd.org/Services/NussProcedure/ За съжаление в тази насока оперативни решения, както и цялата наука са доста изостанали тук. ПО МЕТОДА НА NUSSA не оперират в България, и в Токуда бол.също. Освен в Москва, Киев, Львов, този метод прилагат доста успешно в частна клиника в Полша- гр. Познан, оперират по този начин в Берлин, Хамбург и в Македония, но нямам много информация. Операция излиза около 4 хил. лева в познань, приблизително същото искат и в Москва ,това е за операция и престой в болница . Значи всеки родител , ако търси алтернативно на "касапските" методи трябва да приготви мин. 10 бона. А какво става ако единият родител не желае да оперират детето му в чужбина. До 18 годишна възраст детето няма право на избор. Ако детето ви малко, не вярвайте на ортопеди, че с плуване или с надуване на балони ще промените нещата. Мойто дете активно спортува. Сега е на 16 , но деформацията се увеличи за последните 4 години. Ще продължавам да следя форумите, сега само се надявам да станеме по- голяма група родители, за да можеме да се обединим, и да бъдеме чути, че и тука се нуждаеме от алтернативи методи. И моят съвет , ако отидете при ортопед- ще надувате балони и ще плувате , ако при хирург- ще оперират. Само че не ви предлагат малоинзивният метод на опериране.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 сеп 2008, 14:05

Методът на Nuss не се прилага в България по една единствена причина - държавата отдавна не се грижи за квалификацията на младите специалисти. Аз съм виждал как се прави и каква е технологията, но за да се научи трябва някой да прекара поне месец в чуждата болница. Малко са тези, които кандидатстват за стипендии, а ако спечелят, повече не се връщат. При нас за последните 8 години това се случи с 3 колеги. Всеки знае какво се "лови с трици" .... И това не е само по отношение тази болест. С много други е така, затова нашите деца отиват да се оперират в чужбина.
Ако питате лично мен, само с четене, гледане на видеозаписи в интернет и добро желание не се постига висока специализация.
Не ме разбирайте превратно, но в едни по-стари времена тези неща решаваше министерството - аз имам поне 3 едномесечни специализации, разбира се в тогавашното ГДР, но също и във Виена.

olga
Регистриран: 13 сеп 2008, 20:18

Мнение от olga » 14 сеп 2008, 15:33

В Казахстан оперираха по метода на Насса лекари от Сеул по покана на правителството, в Львов обучение проведоха лекари от Полша, оперираха заедно с украински лекари (и ги обучаваха )около 30 деца през 2006 година са оперирали заедно. От тогава те оперират сами. Каква е подходяща формула за България ?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 14 сеп 2008, 15:48

Формула няма. Или по-добре питайте Тройната коалиция!

Понеже не сте наясно, ще Ви обясня - за тежки случаи каня чужди специалисти да оперират при нас, като много колеги наблюдават операцията. В други - лично съпровождам детето в чужбина и асистирам на оператора, при положение че родителите имат възможност да заплатят моето пътуване. Друг начин няма, държавата не го прави.
Но това, за което говорим, е за операции които изобщо не са в нашите технически възможности.

А обущарски или птичи гърди оперираме безпроблемно, при което остава малък белег. Операцията на Нус (Nuss) крие същите опасности и следоперативни усложнения, както и стандартната. Само дето купуваме един набор за такава операция за 6 хиляди евро.

Понеже започнах с поговорки, има и една друга - "по врабчета не се стреля с топ". Това е другото обяснение за икономическа ефективност.

Мога да ви бъде много полезен, но не ми давайте пример с Русия (СССР) - познавам ги добре.

tanga
Регистриран: 19 май 2010, 14:52

Мнение от tanga » 19 май 2010, 14:59

моя син е на 16г. има същия проблем(обущарски гърди)не е кой знае какво но много го е срам даже не иска да излиза по тениска вънка.какво да направя?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 01 юни 2010, 18:17

По принцип малките форми на тази деформация не са вредни за здравето, но ние ги оперираме именно по естетични и психологични съображения. Ако желаете елате да прегледам момчето.

fabe
Регистриран: 15 юли 2010, 02:28

Мнение от fabe » 22 юли 2010, 13:58

Здравейте професор Бранков, писах ви лично съобщение по темата, не съм убеден, че е стигнало до вас, за това ви пиша и тук...

Jordan Stoev
Регистриран: 05 ное 2010, 22:12

Мнение от Jordan Stoev » 05 ное 2010, 22:30

Здравейте, аз съм на 16 години и също имам този проблем. Баща ми е имал обущарски гърди, но с времето и спорта около 20 годишна възраст гръдният му кош се е оправил. Не се срамувам от това и не ме интересува, че изглежда грозно и неприятно. Интересувам се само за здравето си. Тренирах 9 години футбол, (би трябвало да е помогнало за оправянето на проблема) но спрях за да се запиша на плуване. Записах се да плувам, освен заради обущарските гърди а и, защото от 1 година забелязвам икривяване на гръбначния стълб. Дупката на гръдния ми кош, леко се е изместила на ляво (към сърцето), но не чувствам болка. Спортувам, сега ще започна и да надувам и надуваеми топки, за да се подобрявам, но съм притеснен заради изместването. Какво да правя от тук нататък? Ще се оправя ли? Благодаря!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 12 ное 2010, 21:55

Ако нямате психически проблем с деформацията и сте здрав спортист, живейте и тренирайте спокойно. Трябва да знаете, че колкото в по-късна възраст се изяви хлътването, толкова по-малко е увреждането на организма. Все пак, при вас това хлътване еасиметрично, а и вече се отразява на гръбначния стълб. Нужно е подробно изследване и измерване, може да дойдете при мен, но зависи от Вашето самочувствие и желание.

BellaC
Регистриран: 16 ное 2010, 23:44

Мнение от BellaC » 16 ное 2010, 23:48

Здравейте, аз съм момче на 15 години, и мисля, че имам този проблем. Той е от дълго време, но несъм сигурен дали е това, защото имам леко хлътване, което е само от лявата страна, до средата, намира се под гърдите ми. Не ме притеснява дали е грозно, или нещо от този сорт, само искам да разбера дали има някакви други последствия на органите.
Благодаря ви предварително!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 22 ное 2010, 23:15

Ако хлътването е незначително и Вие не се притеснявате, спортувайте на воля. За по-точен отговор трябват изследвания - функционални на дишането, кардиограма, рентген.

asenov76
Регистриран: 04 яну 2011, 23:27

Мнение от asenov76 » 04 яну 2011, 23:33

Здравейте, аз съм момче на 21 години, и имам този проблем. Интересува ме каде трябва да отида да се подложа на операция за да се оправят , колко ще струва , колко време трябва да седя в болницата.

Отговори