до професор Бранков - раздути дебелочревни бримки...........

maria galcheva
Регистриран: 08 мар 2012, 15:58

до професор Бранков - раздути дебелочревни бримки...........

Мнение от maria galcheva » 08 мар 2012, 16:23

Здравейте професор Бранков,

Бих искала да получа Вашето мнение относно:

Днес на фетална морфология в МЦ "Фемина" 28 г.с. установиха при бебчето ми(момиченце) следното:
Стомашна сянка: Да.В коремната кухина се визуализират раздути дебелочревни бримки и вероятно стенотичен участък в областтта на цекума.

До момента имам 2 фетални морфологии по повод маточно-плацентарен кръвоток в 21 г.с. и в 23 г.с. и тогава всичко с дебелото черво си беше нормално.

Утре отново съм на ФМ в МЦ "Фемина" този път за консултация с Доцент Виолета Димитрова(водещ специалист във ФМ), за да чуем и нейното мнение и след, което ще проследяваме развитието по-нататък.

Моля Ви, за Вашето мнение по въпроса какви са рисковете, а и шансовете все пак всичко да бъде нормално и какво бихте ме посъветвали на последващите етапи?

Много Ви благодаря предварително за Вашият отговор!
Хубава вечер!
Поздрави,
М. Галчева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: до професор Бранков - раздути дебелочревни бримки...........

Мнение от професор Бранков » 10 мар 2012, 09:33

Ако доц.Димитрова Ви е прегледала, моля пишете какъв е резултатът.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

maria galcheva

Мнение от maria galcheva » 10 мар 2012, 09:44

Здравейте,

Доцент Димитрова потвърди и каза да се наблюдаваме, но докато бебето не се роди не можем да установим с точност нищо.
Но доколкото разбрах едва ли е нещо, което не би могло да се коригира, ако евентуално рецидивира.

Моля Ви, да ме посъветвате и да споделите какви са Вашите наблюдения в подобни случаи!
Възможно ли е всичко да си тръгне нормално или задължително говорим за оперативна намеса?
Какви да са първите стъпки от тук насетне?

Благодаря Ви предварително за Вашият отговор!
Хубав ден!
Поздрави,
М. Галчева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 мар 2012, 09:48

Раздути чревни бримки при феталната ехография говори за проблем в чревния тракт - стеснение или запушване. Тези неща се оперират, но едва след раждането ще стане ясно каква точно е патологията. По отношение на бременността гинеколозите преценяват тактиката - зависи от състоянието на плода или на майката. Потърсете ме при следващите ехографии на
0888 373 857

maria galcheva

Мнение от maria galcheva » 10 мар 2012, 11:04

Благодаря Ви за бързата реакция!
Непременно ще се свържа с Вас след следващата ФМ.

maria galcheva

Re: до професор Бранков - раздути дебелочревни бримки и асцит

Мнение от maria galcheva » 23 мар 2012, 13:39

Здравейте отново,

Вече съм в 30 г.с. и днес поставиха диагноза асцит в коремчето на бебето.Бих искала да Ви попитам възможно ли е тези течности, които се събират да са свързани по някакъв начин с удебелените бримки на дебелото черво?
Посетихме Фетална Ехокардиография във "Фемина" - на този етап всичко е наред.
Бебето се развива абсолютно нормално според гестационната си възраст.
Направихме изследвания за вирусите от групата "Torch" - и там нещата са наред.

Моля Ви, за Вашият коментар, защото сме много притеснени!
Благодаря Ви предварително!
Хубав ден!
Поздрави,
М. Галчева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 26 мар 2012, 21:48

Асцитът е следствие раздутите чревни бримки. Явно ще се наложи операция след раждането.

maria galcheva

Мнение от maria galcheva » 03 апр 2012, 21:58

Поради асцита се наложи да извадим бебка по-рано (31 г.с.). Родих със секцио на 27.03.2012. Бебето се роди 1400гр/40см. Беше в много тежко състояние на 100% апаратно дишане, сърфактант, не пишкаше нормално, не се беше затворил дуктуса, с колебливи параметри на черен дроб, а от асцита не се виждаха чревцата. Към този момента в неонатологията успяха да я стабилизират. Вече е на облекчен режим на апаратно дишане и подават между 60-70% кислород, парентално хранене, пишка нормално, дуктусът се затвори, кара лека жълтеница, асцита намалява и вече чревцата са видими, а утре чакаме новини по отношение на черното дробче. До този момент обаче бебка не се е изакала и вероятно това има връзка с находката "раздути дебелочревни бримки и вероятно стенотичен участък в областта на цекума", открита на фетална морфология 28 г.с. Педиатрите изчакват да я стабилизират още малко, за да се заемат с изследвания на чревцата.

Моля Ви, за Вашето мнение!
Какво да правим при това положение?
Благодаря Ви предварително!
Поздрави,
Мария Галчева

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 13 апр 2012, 08:18

С малко закъснение съобщавам, че аз оперирах бебето и то е добре. Предстои му втора операция и се надявам нещата да бъдат ОК.

maria galcheva

Мнение от maria galcheva » 21 апр 2012, 13:43

Здравейте,

За всички родители, които посещават този наистина безценен форум, бихме искали да разкажем по-подробно какво точно се случи.
8 дни след раждането на бебчето ни се свързахме с професор Бранков по телефона. Този достоен да носи титлата "лекар" човек в същият ден отиде до Неонатологията и броени часове след това малкото ни момиченце беше преведено в "Пирогов" за животоспасяваща операция (перитонит). Операцията се състоя вечерта. Без никакви уговорки Професорът дойде и я оперира. Господ ни прати този човек, който спаси живота на рожбата ни. Професорът отстрани 5см гниещо черво и изведе противоестествен анус. Операцията, слава на Бог, мина успешно. Сега момиченцето ни е отново в неонатологията и продължаваме борбата с дишането, а след 6 месеца, дай Боже, ще се поверим отново в ръцете на професор Бранков за втората операция за извеждане на чревцето там, където му е мястото.

На всички родителите, които сега се сблъскват с нашите трудности, бихме искали да кажем, не се колебайте да се доверите на 100% на преценката и опита на професор Бранков.

Дълбок поклон пред Вас, Професоре - пред Вашият професионализъм, сърдечност и човечност.

Нямахме възможността да се видим лично с Вас след превеждането на бебето ни отново в Неонатологията, защото бяхте в операция, но отново бихме искали да изкажем нашите огромни благодарности към Вас и Вашият екип и нека Господ Ви пази!

Желаем хубав и успешен ден!

Поздрави,
Мария Галчева и Станислав Благоев

m_ch
Регистриран: 07 май 2012, 22:51

Мнение от m_ch » 07 май 2012, 23:07

Използвам отворената тема да задам въпрос към д-р Бранков.
Детето ми беше диагностицирано на ФМ с раздути дебелочревни бримки. Тогава във Фемина ми казаха, че няма какво да се прави по въпроса и просто ще си бъде така. Роди се недоносено, дадох резултатите от ФМ на неонатологичния екип. Също не споменаха да има нужда от намеса или допълнителен преглед. Докато беше в кувьоз се наложи няколко пъти да го обезвъздушават - така се изразиха, не знам дали е медицински правилно. Допреди на навърши 7 месеца коликите бяха жестоки и денонощни, но като спряхме кърмата се успокои. Детето вече е на повече от годинка, храни се и се изхожда добре, но продължава да има по-засилена перисталтика нощем, спи неспокойно. Има една коремна ехография в 9-10 месец при д-р Лазарова в Токуда. Не видя нещо притеснително.

Трябва ли да дойдем на преглед и има ли опасност свързана с раздутите дебелочревни бримки за вбъдеще?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 май 2012, 21:29

Находката "раздути дебелочревни бримки" може да е признак на пълно прекъсване на червото, което се оперира веднага след раждане. Ако обаче детето се храни и изхожда, тогава се мисли за функционални смущения. Тяхната диагноза е работа на педиатрите. За нас е важно да няма хирургичен проблем.

m_ch
Регистриран: 07 май 2012, 22:51

Мнение от m_ch » 14 май 2012, 11:14

Благодаря за отговора,може ли да ми посочите име на ваш колега, към когото да се обърна. Детето има някакъв проблем, който педиатъра не може да установи. Вече има сериозно изоставане в ръста.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 17 май 2012, 20:03

Д-р Пантелеева от детска гастроентерология - Александровска болница.
Доц.Лилова от педиатрията на Токуда.

Ако има нужда елате и при мен в Пирогов. Да се ориентирам.

maria galcheva

Мнение от maria galcheva » 11 юни 2012, 14:39

Разбрах днес от доцент Георгиева, че са довели бебчето ми при Вас, защото чревцето е било леко по-издадено. Доцент Георгиева ми каза, че всичко е наред в момента и че се дължи на това, че бебето расте и плаче повече и се напъва повече. Доцентката ми каза и че след месец, месец и половина бихме могли да направим и втората операция.
Моля Ви, да ми разясните Вие какво се случва на този етап? Всичко наред ли е с противоестественият анус?
Относно втората операция - бихме ли могли да я отложим за известно време, за да може бебенцето малко дъх да си поеме у дома и ако е възможно кога най-късно трябва да я оперирате?
И още един въпрос, тъй като вероятно ще трябва да ходим на рехабилитация колко време след втората операция бихме могли да започнем или да възобновим (ако има вариант да забавим операцията) рехабилитацията?
Тя беше 65 дни на апаратна вентилация(но сега се справя много добре, Слава на Бог и благодарение на доцент Георгиева и нейният екип) крие ли риск втората операция да я върне отново назад с дишането?

Много Ви благодаря предварително!
Хубав ден желая!
Поздрави,
М. Галчева

Отговори