Рефлукс при бебе на 9 м

Отговори
Angelina
Регистриран: 30 сеп 2008, 15:45

Рефлукс при бебе на 9 м

Мнение от Angelina » 30 сеп 2008, 16:15

Здравейте проф. Бранков,

Преди около 2 месеца се консултирахме с вас в Пирогов относно повръщане на дъщеричката ми, която сега е на 9м. Имаше съмнение за хиатална херния (след направена ендоскопия от гастроентеролог в Токуда), направихме ренгенова снимка с контрастно вещество и на нея се виждаше, че не се касае за хиатална херния, а за рефлукс и не се налага операция засега. Детето остана на лечение с мотилиум, но продължава да връща храна и най-вече вода след хранене, не много като количество, но понякога по няколко пъти. За да ни напише рецепта за мотилиума ходихме преди дни пак на същия гастроентеролог в Токуда и казахме, че не се е открила херния, а само рефлукс. Лекарят обаче ни заяви, че е сигурен, че детето има херния, защото я е видял ендоскопки и че на ренген не винаги се виждало херния, въпреки че я има. Въпросът ми е наистина ли е така, въжможно ли е детето все пак да е с херния? Притесняваме се, защото знаем, че хернията не се израства и трябва да се оперира, а при рефлукса е възможно детето да спре от самосебе си да връща храна като поотрасне. Моля за вашето мнение относно тази вероятност за херния или рефлукс, и ако е необходимо кога можем да доидем на консултация при вас?

Много Ви благодаря!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Re: Рефлукс при бебе на 9 м

Мнение от професор Бранков » 04 окт 2008, 18:51

Възможно е колегата да е видял нещо, което да му прилича на херния.
Във всички случаи контрастното рентгеново изследване показва по-точно наличието на хиатална херния.
Основното в диагнозата е клиничното наблюдение. Ако детето продължава да повръща, независимо от лечението, трябва да се повторят всички изследвания (сред които по възможност се прави изследване на киселинността на хранопровода) и да се вземе решение за операция. Това мога да направя само аз, като детски хирург - така че елате отново да обсъдим нещата.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Отговори