дермоидна киста

Отговори
Жени Петкова
Регистриран: 02 май 2008, 08:52

дермоидна киста

Мнение от Жени Петкова » 02 май 2008, 10:05

Здравейте Професор Бранков! Радвам се, че открихме този форум и по специално Темата: „Дермоидна киста” и се надявам да ни помогнете. Имаме дъщеря на 6 месеца и половина. На 2 месеца й открихме „подутина” в края на дясната вежда. Направихме консултация в Детска хирургия – Пловдив при Д-р П. Стефанова, която постави диагноза – дермоидна киста. На прегледа доктор Стефанова ни обясни подробно за този вид кисти, че са доброкачествени вродени образувания, които се откриват на типични места - както и в нашия случай, нарастват с растежа на детето и представляват плътна капсула, изпълнена с бледожълта материя, в която може да има косми, мастни жлези, кости, зъби и др. Както Д-р Стефанова ни каза и от всичко, което сме прочели до момента знаем, че се отстранява само оперативно. По тази причина и водени от притеснението, тъй като и детето е много малко, направихме още една консултация – при Доц. Чаталбашев, който потвърди диагнозата, но ни посъветва да изчакаме детето да навърши 6 мес. и да достигне тегло мининум 6 килограма и че кистата е желателно да се отстрани до навършването на 2 години, и също, че с растежа на детето кистата ще нараства и съответно след оперативното й отстраняване, колкото по голямо е образуванието, толкова по голям ще е белегът от интервенцията. И тъй като ни предстои плануване на операция изключително много се притеснихме от това, което прочетохме във форума по темата и по-конкретно – за повторните операции, рецидивите, сълзенето на раната и изтичането на секрети от нея, като искам да добавя и това, че при прегледа при Д-р Стефанова попитахме изрично дали след отстраняването на кистата може да се получи рецидив. Отговорът беше – „не”. Но в момента сме доста объркани и за да вземем решение за операция моля да ни помогнете и с Вашето мнение относно притесненията ни.
Благодарим Ви предварително !
Хубав ден !

Жени Петкова

Re: дермоидна киста

Мнение от Жени Петкова » 02 май 2008, 18:07

p.s. Моля да ме извините, че съм обособила запитването си като Нова тема, а не съм го присъединила към вече съществуващите.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 май 2008, 09:50

Всичко, което са Ви казали е вярно, но аз лично за 30 години не съм наблюдавал рецидив на кистите от този род.
Разрезът може два бъде залепен и почти да не се вижда белег. А усложнението на раната зависи от условията при които е извършена операцията. Но не се безпокойте, в общи линии тя не е проблем.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

Жени Петкова

Мнение от Жени Петкова » 04 май 2008, 22:01

Уважаеми Професор Бранков, благодаря Ви за Вашия съвет и мнение, които в този момент са ни от изключителна важност с оглед предстоящото планиране на операцията. Написаното от Вас ни вдъхна много кураж и успокоение за това, което ни предстои, както и увереност във всичко, което ни е обяснено и което сме прочели за дермоидните кисти.
В този форум, в Темата: Кисти при бебе, прочетох че сте написали за дермоидните кисти, че "Те трябва да се оперират, защото могат да се инфектират и да дадат усложнения." и във тази връзка искам да Ви попитам, нали не е прибързано решението ни да бъде оперирано детето ни, което е на 6 месеца и половина, с оглед възрастта й.
Предварително Ви благодаря!

Искаме да споделим възхищението си от Професионалния и Човешки начин, по който подкрепяте и помагате на всички, които търсят съвета Ви, и то не само в този форум.
Желаем Ви хубави празнични дни !
С уважение!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 05 май 2008, 06:49

Възрастта на детето не е пречка за операцията. Ваше право е да изчакате щом искате така. Усложнения на кистата се случват рядко, но все пак тя нараства полека и в даден момент ще трябва да се отстрани.

Жени Петкова

Мнение от Жени Петкова » 05 май 2008, 09:36

Благодарим Ви Професор Бранков за Вашия отговор, както винаги изключително бърз и вдъхващ много успокоение за родителите!
Всъщност ние не мислим да отлагаме, дори напротив смятаме да плануваме операцията в близките седмици и за това потърсихме и Вашето мнение, а и това, че открихме един вид подкрета във Вашите отговори, съвети и професионално становище, ни дава спокойствие и увереност, че взимаме правилното решение. Имахме притеснения, разбирасе, но след направените консултации, след всичко, което ни беше обяснено от Вас и други Ваши колеги и след като и ние самите се запознахме с проблема, като прочетохме доста по въпроса сме наясно, че решението е едно - кистата трябва да се отстрани възможно най-скоро, макар че в момента мъника малко "прехърква" с нослето (педиатърът я прегледа и установи, че гърдите са чисти, няма зачервено гърло, венците са й набъбнали и запушеното носле е резуртат на процеса на никнене на първите зъбки, първото от които проби преди два дни) и се опасяваме, че запушеното носле вероятно ще доведе до отлагане на интервенцията, но нищо ще изчакаме още малко, разбирасе каквото кажат докторите.
Благодарим Ви отново!
Желаеме Ви хубав ден!
С уважение!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 09 май 2008, 09:33

:) :) :) !!!

cveti1989
Регистриран: 07 май 2015, 16:26

Мнение от cveti1989 » 07 май 2015, 16:35

Здравейте проф.Бранков! Пише ви една притеснена майка на момченце на 1,4месеца.Преди около 2 месеца забелязахме една малка дупчица на опашката над ануса на момченцето ни.Притеснихме се от нея и започнахме да търсим мнението на доктори.Когато отидохме при личната лекарка тя ни каза че това е киста и трябва да се оперира детето защото по никакъв друг начин неможе да се отстрани.Попитах я кога може да се направи тази операция тя ми отговори,че е по-добре след 3 годишна възраст на детето!Тя ни препрати към друга лекарка която каза същото,че детето е малко и неможе да му се направи сега операция и се застрашава живота му сега.Ние се притеснихме тъй като искаме да решим проблема докато е малък та после да не се усложни.Дупчицата е с диаметър около 3-4мм и от нея нищо не изтича,но понякога се усеща една подутинка отвътре която от време на време нараства и спада.Страхувам се да не се възпали като изчакваме толкова време...Моля дайте ми някакъв съвет да знаем как да постъпим...

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 11 май 2015, 13:55

Нещата могат да бъдат и по-сложни. Понякога тази вдлъбнатина в основата на опашката може да бъде признак на проблем с крайните отдели на гръбначния стълб. Това в общи линии се среща рядко, но трябва да се консултирате с неврохирург и да се направи ЯМР. В Токуда по този проблем работи доц.Цеков - запишете час при него чрез централата 02 403 4000

Kristina Andonova
Регистриран: 03 сеп 2015, 02:18

дермоидна киста

Мнение от Kristina Andonova » 03 сеп 2015, 02:35

Здравейте професор Бранков. Ще ви бъда изключително признателна и благодарна за помоща.
Имам дъщеря на 3 месеца и наскоро забелязахме бучка на 4елото ѝ. Живеем във Великобритания. Минахме през педиатър и дерматолог и двамата ни казаха, че образованието на челото се нарича дермоидна киста. Обясниха ни, че не е нищо страшно и че е препоръчително да се отстрани по оперативен път на по-късен стадий в деството (10-11 годишна възраст).
Това, което ме интересува е дали това е така и дали наистина трябва да се чака до такава възраст, за да се премахне.
Бих била по-склонна да смятам, че колкото по-рано се направи, толкова по-добре. Дали това е така???
Благодаря ви предварително за помоща.

Kristina Andonova
Регистриран: 03 сеп 2015, 02:18

Мнение от Kristina Andonova » 04 сеп 2015, 15:18

Здравейте,
наскоро писах въпрос по темата "Дермоидна киста" касаейки моето бебе, но не виждам публикация на въпроса ми. Бихте ли го публикували или трябва да напиша отново запитване?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 04 сеп 2015, 21:09

Kristina Andonova написа:Здравейте,
наскоро писах въпрос по темата "Дермоидна киста" касаейки моето бебе, но не виждам публикация на въпроса ми. Бихте ли го публикували или трябва да напиша отново запитване?
Наистина публикцията я видях (появи се) днес.
При тези дермоидни кисти изчакването е ненужно. Те нарастват постепенно, притискат и се отпечатват в черепната кост, срастват с околните тъкани. Аз оперирам такива деца далеч преди да навършат 1 година.

А, както знаете, от организационна страна английското здравеопазване не е цвете за мирисане :(

Отговори