повращъне при кърмаче

◼ Рефлукс ◼ Повръщане при хирургични заболявания
ivache
Регистриран: 30 сеп 2005, 12:09

повращъне при кърмаче

Мнение от ivache » 30 сеп 2005, 12:13

Моят племенник е на два месеца и половина и повръща след всяко хранене. Времето за кърмене вече му е максимално намалено, защото наддава повече от нормалното и лекарят смята, че повръща от преяждане. Но въпреки намаленото време, той продължава да повръща! много се мъчи мъничето, а родителите му дежурят нощно време, за да не би да се задуши. Много ще съм виблагодарна,ако може да дадете някакъв съвет!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

повръщане при бебе

Мнение от професор Бранков » 02 окт 2005, 12:21

Здравейте,
вашето бебе е над 2 месеца, така че една от основните хирургични причини за повръщане - т.н.пилорна стеноза, не е актуална. На тази възраст всички бебета са склонни да повръщат - това е, което наричаме физиологична кардиохалазия (слабост на стомашно-хранопроводната клапа). В редки случаи причина може да бъде малка стомашна херния. Това трябва да се докаже на рентген и да се приложи лекарствено, а при неуспех - хирургично лечение.
Една от причините за немотивирано повръщане е алергия към белтъци (особено кравешко мляко). Тук думата имат детските гастро-ентеролози.
Друга причина е прехранването, задържането на газове в стомаха, нарушено ходене по голяма нужда. Това също е педиатричен проблем и е свързан с препоръка на индивидуално изработен хранителен режим.
До нашите хирургични услуги се прибягва, когато се появят усложнения от честото повръщане - чести оплаквания от страна на белия дроб, разязвяване на лигавицата на хранопровода, съпроводено с анемия, стеснение на хранопровода.
Но за да се стигне то това положение, значи лечението и режима не са прилагани правилно.
С тези проблеми се занимават в Университетска детска болница (до Военна болница), а също и ние.
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

ivache
Регистриран: 30 сеп 2005, 12:09

Мнение от ivache » 19 окт 2005, 17:12

Много благодаря за отговора.
Твърде е възможно и да става въпрос наистина за алергия към белтъци, тъй като таткото на моя племенник има такава алергия. Но това го знае и самият педиатър, не знам защо не го е споменал като вариант. Диагнозата на педиатъра е физиологична кардиохалазия. Надяват се, че когато започне захранването и ще спре повръщането, но не намират за необходимо да се изпрати бебето при специалист като гастро-ентеролог????

maksimilqn
Регистриран: 15 яну 2009, 23:14

Re: повращъне при кърмаче

Мнение от maksimilqn » 18 яну 2009, 22:02

докторе искам да те питаме за алексия за заболяването пилорен тумор правена операциа на 10.01.2009 год. ти ни прави операцията може ли да се претесниаваме.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 25 яну 2009, 08:22

Аз лично бях в отпуска и не знам за какво става дума.
Вас нещо притеснява ли ви?

Sillviq
Регистриран: 04 окт 2009, 23:51

Мнение от Sillviq » 05 окт 2009, 00:17

Здавейте професор Бранков,

Имам дъщеричка на 5,5м.От около 2,5м започна да наддава по малко.Започна да не изяжда необходимото количество за месеците си/на адаптирано мялко е от раждането си/.Случвало се е когато и подам шишето с мялкото да започва да палаче и да блъска с ръчички.Видмо е гладна,но отказваше.Този кошмарен период отшумя ,но тя все още продължава да яде по-малко.100-140мл максимум.В момента е 5600кг.Което мисля е малко за тази възраст.
Преди около две седмици след като я нахраних вечерта вдигайки да я уригна повърна на фунтанн всичкото си мляко.В повърнатото имаше дебела жилка кръв.Това ме накара да потърся веднага лекарска помощ.Тук във Варна/от където съм/отидохме при доктор Константинов/детски хирург/който сподели мнение от описаните от мен симптоми,че това е 90%ГЕР.Каза ни да започнем да даваме по-гъсто мляко.Да я слагам подпряна на възглавници когато я храня,да повдигнем матрачето на легълцето.Да уригваме винаги сле храна.Препоръча да започнем и захранване и поиска изследвания на хемоглобина,защото му се стори бледичка дъщеричката ми.
От този случай насам бебенцето ми започна да повръща веднъж два пъти на седмица.Засега няма голям ефект от предприетите мерки,но може би трябва малко време.Притесняваме това,че малко наддава,когато правим опити да захранваме тя ,отказва и блъска лъжицата.Мръщи се даже веднъж повърна.Гледм да не я насилвам и да я захранвам внимателно,и не в обилни количества.Кое е по подходящо за започване на захранване в такива случаи?
Плодовите сокове как влияят на такова заболяване?
Дали наистина това е ГЕР?Не са и правени никакви прегледи с ехограф,рентген или др.Засега лкарят искал да изчака за да види дали ще се повлияе от предписаните мерки,а и да предпази бебенцето ми от облъчване.
Притеснена съм колко може да е сериозно,кога да очаквам положителен ефект?Може ли по някакъв начин това недохрнаване да се отрази на развитието на детенцето ми?

Благодаря Ви предварително!И извинете за дългия ми пост.

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 07 окт 2009, 08:56

Допустимо е диагнозата да се постави по клинични признаци. Ако назначените мерки имат ефект, няма нужда от допълнителни изследвания. Все пак може да се наложи рентгеново изследване с контраст, еднократното облъчване не е проблем.

nina_nm
Регистриран: 30 ное 2009, 21:49

Мнение от nina_nm » 01 дек 2009, 20:29

Здравейте докторе,
момченцето ми е на 1 месец и от няколко дни започна да повръща при всяко хранене, количеството не е много като струйка от устата му, но забелязвам че към края на сученето започва да си опъва краката и главата, да се задавя и понякога покашля, това го смущава и плаче, трудно суче. Понякога през деня спи неспокойно.Дали това е рефлукс и какво мога да направя за да го облекча? Дали скоро ще отшуми?

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 08 дек 2009, 10:41

Извинете, че не отговорих навреме. Вашият педиатър трябва да назначи лечение за рефлукс. Ако желаете елате в Пирогов да ви прегледаме.

IskraVelikova
Регистриран: 20 юли 2010, 14:25

Мнение от IskraVelikova » 20 юли 2010, 14:37

Уважаеми Професор Бранков,
Дъщеря ми е почти на 6 месеца. Повръща от самото раждане - след хранене, между храненията и преди следващо хранене. Педиатърът ме увери, че щом наддава, не може да става дума за рефлукс и с времето повръщането ще отшуми. От 5-я месец я захраних със зеленчукови пюрета, след обед й давам Фризовом, останалите хранения е на кърма - уви всичко продължава да повръща. Дори водата - уригва се нормално след пиене и веднага след това повръща всичко, което е в стомаха й. За последния месец е качила едва 200гр. Обърнах внимание на педиатърката й, че не ми харесва, тя се почуди, каза ми че имало някакво предложение за медикаменти, но чак след навършване на 1год. на детето. Моля Ви, обяснете ми, дали трябва да се безпокоя.
Между впрочем, каката - тя е на 4 год., също много повръщаше като бебе, но нейната педиатърка ме накара да я захраня на 3 месеца и повръщането спря. Впоследствие обаче разви асматичен бронхит и едва от половин година, след лечение в София при алерголог, мога да кажа че е добре./Ние сме от Русе/

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 21 юли 2010, 07:48

Бих ви отговорил ако направя някои изследвания в болницата. Може да ме намерите след месец август.

marychery
Регистриран: 27 яну 2006, 11:57

Мнение от marychery » 25 юли 2010, 22:44

Здравейте проф.Бранков отново. Изчетох доста от материлите по темата - ГЕР, тъй като вече сме петима - имаме бебенце на 50 дена. Към края на първият месец започна да повръща, не на фонтан, но в доста големи количества, и начесто. От около 2 седмици започна и да кашля. Това ме паникьоса. Заведох го при нашата педиатърка. Преслуша го, чисти са му гърдичките, изпрати ни на ехограф - Ехографа го правихме в Трета градска болница. Доктора който го прегледа ни каза че бебето има ГЕР - 1 ва степен, и в мм го измери - 6-8мм, но че ще го израстне и че няма пробле, иска да го види другата седмица пак. Мене ме тревожи по - скоро кашлицата, притеснява ме че все още бебето кашля, а е много малък. Ако няма подобрение до седмица, ще му изпишат Фризовом. Повдигнахме матрачето на кревата, и в количката го возя повдигнат, когато го кърмя спирам след първите няколко минути да почине, оригвам го и после продължава. Нося го след като съм го нахранила изправен. Сега видимо е намалил повръщането, кашля и по малко.Освен това доста много хълцаше, повръщаше не само след самото хранене, а и между самите хранения, обикновено пресечено мляко. Дави се, когато не повръщя усещам как млякото му се връща и той започва да кашля. Отдруга страна ака на 3 дена, и когато започн да се напъва също се случва да се задави, да кашля.Струва ми се че на моменти повръщането много намалява, след това пак зачестява, при кашлянето няма особена промяна - обикновено подкашля сутрин след като се събуди, и 2-3 пъти през деня.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 29 юли 2010, 11:58

Доста трудна ситуация. Разбира се, има ГЕР. Но както описвате нещата, би трябвало педиатърът да назначи вече Фризовома, да добави Мотилиум, който ще ускори и акането. Ако нещата продължават така, ще трябва да го доведете и да направим рентгеново изследване за да търсим причината.

marychery
Регистриран: 27 яну 2006, 11:57

Мнение от marychery » 29 юли 2010, 15:04

Благодаря за отговора, проф. Бранков. Днес бяхме на контролен преглед - доктора каза че няма промяна, потвърди - ГЕР 1ва степен - в мм. 6-8мм. Каза че засега няма да променя нищо, иска пак да го види след 20 август. Аз междувременно като майка на две по - големи деца с астма, веднага посетих и д-р Куфарджиева. Тя каза че децата с ГЕР понякога кашлят дълго, но че дробчетата са чисти. Каза ми познатите неща - как да се опитаме да го предпазим от риска да тръгне по пътя на кака и батко. Междувременно - бебето пак си повръща, след като го вдигна да се оригне, или между самите хранения. Количеството не е особено голямо, но не е и просто изтичане на мляко. Вече не е след всяко хранене, но поне 3-4 пъти на ден. И адски много ме озадачава това акане на 3-4 дена с помощ от моя страна, при изцяло кърмено бебе. Не мисля че кърмата не му стига защото той си натдава добре, спи спокойно, дори започна да изпуска някои и от нощтните хранения, видимо е доволен, и след като се нахрани, започва да си играе със зърното ми.
Зная че сега сте в отпуска, но ако така продължават нещата мисля да ви потърся наистина за мнение началото на м. септември. Зная че преглеждате и в Зелената къща, предполагам че там няма да е толкова натоварен графикът ви както в Пирогов.
Много благодаря за отговора.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 05 авг 2010, 10:20

Ако не възразявате елате другата седмица в Пирогов да направя рентгенова снимка с контраст. Тя ще покаже дали няма друга патология - като малка херния на стомаха например.

Отговори