ГЕРБ на дете ІІ -ІІІ степен

◼ Рефлукс ◼ Повръщане при хирургични заболявания
Отговори
притеснена мама

ГЕРБ на дете ІІ -ІІІ степен

Мнение от притеснена мама » 15 юни 2006, 23:58

ЗДравйте, доц. Бранков,

Касае се за 9 г. ми дъщеря, на която миналия месец откриха ГЕРБ - ІІ - ІІІ степен и пилороспазъм, с водно-сифонен тест.

Назначен й е мотилиум - 3 пъти по половин таблетка.

Вземаме го редовно, но често се случва да има оплаквания след храна - подуване и балониране на корема, тежест. След време оплакванията преминават, но се притеснявам дали лечението с Мотилиум за 3 месеца, както ни каза гастроентероложката, е достатъчнчо и дали е нормално, въпреки лекарството и спазваната диета, да има тези оплаквания.

Следващото ни посещение при лекарката ще бъде чак в средата на юли.
Живеем в гр. Варна.

Предварително благодаря за отговора Ви!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Регистриран: 14 юли 2005, 15:00
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 01 окт 2006, 07:41

Здравейте,
днес прегледах форумите и направо се ужасих от това, че към пропуснал някои въпроси.
Моля кажете как се развиват нещата. Бих желал да Ви разясня принципно заболяването. Гастро-езофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) се проявява основно при деца около 1 - 2 години. Тогава също се извършва операция, ако консервативното лечение не е помогнало. ГЕРБ се развива на базата на естественият рефлукс при бебетата, което представлява връщане на стомашен сок към хранопровода - с други думи повръщане. Ако има неправилен хранителен режим или вродени дефекти в хранопровода, това естествено повръщане преминава в болест.
Ако се установи ГЕРБ при големи деца, значи че оплакванията са били пренебрегвани в бебешката възраст и не е проведено навременно лечение. Болестта се е развивала постепенно.

Рефлукс ІІ-ІІІ степен е рентгенологична диагноза и тя не е точна, но при Вас подсказва, че нещата са умерено изразени.
Необходимо е едноскопско изследване и изследване на киселиността на хранопровода. Назначеното лечение е правилно, но то не трябва да продължава повече от 6 месеца.

Моля да ми пишете каква е настоящата ситуация.

доц.Бранков
Място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си !

rozov_pinko
Регистриран: 14 апр 2006, 22:45

от притеснената мама

Мнение от rozov_pinko » 05 фев 2007, 14:58

Здравейте, доц. Бранков,
Пише Ви притеснената мама (вече регистрирана).
Лечението на детето продължи 6 месеца с мотилиум.
Оплакванията й изчезнаха, ала в момента поради прекаран ГРИП, се появиха нови - болка и тежест след нахранване.
Лекуващият лекар изписа квамател от 20 мг - по половин табл. сутрин и вечер. Най-неприятното е, че и аз (явно наследствено) имам същите оплаквания по същото време, както и при дъщерята. Особено изразени са по време на вирусните епидемии с повръщане и разстройство, като при нас двете отсъства повръщането (нито аз, нито детето повръщаме), но има силен спазъм в областта на епигаструма и хранопровода. Аз се лекувам с ранитидин в момента.
Интересува ме доколко и как да се предпазим от тия вирусни неприятни истории, които при нормалните хора протичат с висока Т, повръщане и разстройство, а при хора като нас - с рефлукс, без тези неща, но затова пък с доста болезнени спазми.
Благодаря Ви!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 05 фев 2007, 20:07

Дали са Ви предлагали изследване за Хеликобактер пилори? Един раздразнен стомах може да се свърже с този микроорганизъм и тогава освен Квамател да има нужда и от антибиотик.
Както преценявам, няма да избегнете и ендоскопското изследване.

rozov_pinko

не

Мнение от rozov_pinko » 10 фев 2007, 01:17

доцент Бранков написа:Дали са Ви предлагали изследване за Хеликобактер пилори? Един раздразнен стомах може да се свърже с този микроорганизъм и тогава освен Квамател да има нужда и от антибиотик.
Както преценявам, няма да избегнете и ендоскопското изследване.
Такова изследване - за хеликобактер пилори съм правила за себе си преди година. Беше отрицателно.
На детето не са предлагали все още. Междувременно оплакванията й изчезнаха, моите също намаляха. Дано е било от вируса.
А антибиотик тя взема само преди 3 седмици - макропен, заради ГРИПА. Чувала съм, че при вземане на такъв е необходимо да се вземат и някакви допълнителни хранителни добавки от рода на пробиотици. Какво е вашето мнение?
Благодаря ви за отговора!

Потребителски аватар
професор Бранков
Модератор
Контакти:

Мнение от професор Бранков » 10 фев 2007, 16:29

Много добър препарат е Нормофлор.
Може и сега да направите един курс от 10 дни.
А оплакванията при вас двете може наистина да са от вирусното заболяване.
Много е важен хранителния режим на детето - да се храни балансирано и разнообразно, да не прекалява с мазни, тестени и сладки неща.

rozov_pinko

благодаря

Мнение от rozov_pinko » 18 фев 2007, 22:31

доцент Бранков написа:Много добър препарат е Нормофлор.
Може и сега да направите един курс от 10 дни.
А оплакванията при вас двете може наистина да са от вирусното заболяване.
Много е важен хранителния режим на детето - да се храни балансирано и разнообразно, да не прекалява с мазни, тестени и сладки неща.
Ще го потърся в аптеките.
За храненето - опитваме се да го спазваме, макар и невинаги да успяваме с разнообразието.

Отговори